Abdullah Gül: Demokratik sistemin ruhuna aykırı, Davutoğlu: Toplumsal barışa katkı sunmaz

HDP'li Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyım atanmasına toplumun farklı kesimlerinden tepkiler gelmeye devam ediyor.
Bir süredir yeni parti hazırlığında olduğu bilinen eski başbakan Ahmet Davutoğlu ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de sosyal medyadan tepkilerini ortaya koydular.


Gül, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Daha yeni seçilmiş belediye başkanlarının 'bu şekilde' görevden alınmaları demokrasimiz için doğru olmamıştır diye yazdı.
 
Davutoğlu da, "Kısa süre önce gerçekleşen seçimlerle göreve gelen Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye Başkanları’nın idari tasarrufla görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır. Seçimle gelenlerin seçimle ayrılması milli irade ilkesinin gereğidir" ifadesini kullandı.

Davutoğlu, mesajının devamında, "Esas olan seçme ve seçilme hakkıdır. Bu karar, toplumsal barışa katkı sunmayacağı gibi terörle mücadeleyi de zaafa uğratabilir. Terörle en etkili siyasi mücadele, demokratik temsili aşındırmakla değil milletin gönlüne girip seçim kazanmakla verilir" diye de ekledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ