"2019'da aday değilim"

Kemal Kılıçdaroğlu, Başkanlık seçimleri kararını açıkladı.
Haftalık Der Spiegel dergisine bir mülakat veren Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 2019 yılında yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olmayacağını söyledi.

na muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu 2019 yılındaki seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısında partiler üstü bir adayın yarışması gerektiğine inandığını söyledi. Abdullah Gül'ün adaylığı ilgili soruya yanıt olarak da Kılıçdaroğlu "Abdullah Gül bundan sonrasında ne yapacağına kendisi karar vermeli. Seçimden iki yıl önce, daha şimdiden isimler üzerine tartışma hatasına kesinlikle girmeyeceğim” yanıtını verdi.

Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye'de muhalefeti Erdoğan karşıtlığı dışında birleştiren bir nokta olup olmadığı sorusuna yanıt olarak da "Adalet özlemi. İstanbul'dan Ankara'ya yürüyüşümüzde bilinçli olarak politik sloganlar kullanmaktan kaçındık. CHP olarak, sol olarak, laikler olarak yürümedik; adalet için yürüdük. Farklı toplumsal kesimlerden on binlerce, yüz binlerce insan katıldı” dedi.


"Türkiye Erdoğan ile eşitlenmemeli"

Avrupalıların Türkiye'ye yönelik yaklaşımının ne olması gerektiğine Kılıçdaroğlu, "Türkiye'nin Erdoğan ile eşitlenmemesi gerektiğini, Adalet Yürüyüşü ve nisan ayındaki referandumun Erdoğan'ın ülkenin yarısına hitap ettiğini gösterdiğini" belirtti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ