Peygamber Efendimizin tavsiyesi zeytinin bir faydası daha ortaya çıktı

Zeytin'in incir gibi Kuran-ı Kerim'de yer alan ve birçok faydasının olduğu biliniyor. Zeytin'in bir faydasının daha olduğu ortaya çıktı. Zeytin'in çekirdeğinde yer alan bazı maddeler yoğun selülozik yapısından ötürü sindirim sistemini güçlendiriyor.
Zeytin çekirdeğinde sadece bu selülozik yapısının olduğu bilinmektedir.  Ayrıca içinde farklı bir yağ katmanı da bulunur.  Zeytinyağı üretilirken soğuk sıkma aşamasında zeytin çekirdeği kabuğu kırılarak bu yağ zeytinyağına karışır, bu nedenden ötürü soğuk sıkma daha değerli bir zeytin yağıdır.Peygamber Efendimiz de zeytin ve zeytinyağının dertlere deva olduğuna dair sözleri nakledilmiştir. Bir hadiste Peygamber Efendimiz şöyle buyurmaktadır: “Zeytinyağını yiyiniz ve onunla yağlanınız. Zira onda yetmiş derde devâ vardır. Bu dertlerden birisi de cüzzam hastalığıdır.” (Hadîs-i Şerîf, Kenzü'l-Ummâl).
Zeytin çekirdeğinin faydalarını şu şekildedir:

-Zeytin çekirdeğinin kabızlıkta faydalı olan kısmı, yoğun selülozik yapısıdır. Bu yoğun odunsu selülozik yapısindirim sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Sindirim sistemi bu selülozik yapıyı eritebilmek için enzim sistemini güçlendirmek zorunda kalacaktır. -Bu enzim aktivitesi sayesinde yediğimiz gıdalar daha iyi sindirilir böylece gaz, şişkinlik, spazm gibi sindirim problemlerinden kurtuluruz. Sindirim güçlenince bağırsak iç yüzeyindeki mikrobiyata da güçlenir, böylece kabızlık şikayetinden kalıcı olarak kurtuluruz.-Zeytin çekirdeğini yutarken bazı kurallara da uyarak hem sağlığımızı geri kazanır hem de oluşabilecek tehlikeleri de savuşturmuş oluruz. Zeytin çekirdeğini yutarken çok nadir de olsa; sivri olan her iki uç yapısı nedeniyle sindirim sisteminde travmalar oluşabilir bu nedenle, kahvaltınızda kullandığınız kaşığın iç yüzeyini kullanarak bu sivri bölümleri vurarak yuvarlayın ve elinizle kontrol edin ve rahat yutabileceğiniz 1-2 tanesini seçin, onları yutun.


-Her öneride bir doz olduğunu ve bu dozun aşılması durumunda yarardan çok zarar oluşabileceğini de unutmamak gerekir. Haftanın 3-4 günü, 2-3 adetten fazla yutmamak gerekiyor. Kabızlık şikayetinden kurtulmak için beraberinde lifli gıdaları öğünlerinizde tüketmeyi ve hareketlerinizi arttırmayı unutmayın."

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ