Mutasyona uğrayan koronavirüs 20 yaş altına bulaşıyor

İngiltere'nin saygın kurumlarından Imperial College London, mutasyona uğramış koronavirüsün en çok 20 yaş altındakileri hedef aldığını duyurdu.

Bir yılı aşkın bir süredir 83 milyondan fazla insana bulaşan koronavirüsün,  mutasyona uğramış hali yeni bir salgın paniği yarattı.

Mutasyona uğramış koronavirüs ile ilgili birçok çalışma yapılırken, bu tür virüsün ilk tespit edildiği ülke olan İngiltere’de yapılan bir araştırma bu virüsün etkisini ve yaratabileceği tahribatı gözler önüne serdi.


Imperial College London başta olmak üzere ülkedeki bazı sağlık kuruluşlarının dahil olduğu araştırmaya göre, normal Covid-19’a göre daha çabuk yayılan bu virüsün özellikle 20 yaşın altındakileri daha çok etkilediği tespit edildi.

Bilim insanları virüsün yeniden çoğalma oranının da yükseldiğini açıklarken, mutasyona uğramış koronavirüs bulaşan bir kişinin bu hastalığı 0.7 kişiye bulaştırdığı da ve bu oranın da arttığını açıkladı.

Araştırmayı yürüten Imperial College London’da görevli profesör Neil Ferguson, “Bu virüsün kontrol altına alınması çok daha güç ve aşılama sürecinin bir an önce başlaması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Ferguson, bu verileri İngiltere hükümetiyle de paylaştıklarını açıklarken, “Mutasyona uğramış koronavirüsün daha çok gençleri etkilediğinin ortaya çıkması ise araştırmanın sokağa çıkma yasağının olduğu fakat okulların açık olduğu bir dönemde yapılmış olması” dedi.

Mutasyona uğramış koronavirüs ile ilgili daha önce yapılan araştırmalarda virüsün yüzde 70 oranında daha bulaşıcı olduğu öne sürülmüştü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ