Yargıtay’ın bozduğu Cumhuriyet davasında savcıdan ceza talebi

Yargıtay 16. Dairesi'nin Cumhuriyet Gazetesi davasında yerel mahkemenin kararını bozmasının ardından dava yeniden görülüyor. Davada savcı, gazetecilerin cezalandırılmasını talep etti.
Cumhuriyet Gazetesi davası, Yargıtay kararından sonra İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlandı.


Rıfat Doğan’ın Artı Gerçek’te yayınlanan haberine göre; CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve çok sayıda kişinin takip ettiği duruşmaya Kadri Gürsel, Ahmet Şık, Orhan Erinç, Murat Sabuncu, Aydın Engin, Musa Kart, Güray Öz, Mustafa Kemal Güngör ve avukatları katıldı.

SAVCI GAZETECİLERİN CEZALANDIRILMASINI TALEP ETTİ 

Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin bozma kararı vermesinin ardından 27. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden görülen davada savcı gazetecilerin cezalandırılmasını talep etti.

YARGITAY, ŞIK DIŞINDAKİ SANIKLAR İÇİN BERAAT TALEBİNDE BULUNMUŞTU 

Yargıtay, Cumhuriyet Gazetesi eski çalışanları Orhan Erinç, Akın Atalay, Murat Sabuncu, Aydın Engin, Hikmet Çetinkaya ve Ahmet Şık hakkında verilen mahkûmiyet kararlarını bozarak Şık dışındaki sanıklar için beraat talebinde bulunmuştu.

Daire, Ahmet Şık hakkında ise “terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım” suçlamasıyla verilen mahkûmiyet kararını bozup Şık’ın “örgüt propagandası” suçundan yargılanmasına hükmetmişti.

Yerel mahkeme “örgüte yardım” suçlamasıyla Akın Atalay 7 yıl 13 ay 15 gün, Orhan Erinç’e 6 yıl 3 ay, Bülent Utku’ya 4 yıl 6 ay, Murat Sabuncu’ya 7 yıl 6 ay, Aydın Engin’e 7 yıl 6 ay ve Ahmet Şık’a ise 7 yıl 6 ay hapis cezası vermişti.

NE OLMUŞTU?

Cumhuriyet Gazetesi yöneticisi, yazarları ve çalışanları hakkında “PKK/KCK ve F..TÖ/PDY”ye üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” iddiasıyla dava açılmış, yayın politikası iddianameye konu edilerek, haberler, yazılar ve karikatürler suçlama konusu yapılmıştı

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, gazete çalışan ve yöneticileri hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’ndan Cumhuriyet Başsavcıvekili Mehmet Akif Ekinci ve Cumhuriyet Savcısı Yasemin Baba’nın hazırladığı iddianameyi kabul etmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ