Üç gazeteciye gözaltı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun geçen hafta “Türkiye, basın özgürlüğünün çok geniş çerçevede yaşandığı bir ülke” demişti. Üç gazeteci dün gözaltına alındı.


Gazeteciler Zeynep Kuray, İrfan Tunççelik ve Canan Coşkun gözaltına alındı. Kuray ve Tunççelik’in haber takibi yaptıkları sırada, Çoşkun’un da yaptığı bir haberden aldığı cezanın infazı için gözaltına alındıkları öğrenildi.

Gözaltıları gazeteci Eylem Nazlıer sosyal medya hesabından duyurdu. Nazlıer: “Bugün haber takibi sırasında gazeteci Zeynep Kuray ve Mezopotamya Haber Ajansı muhabiri İrfan Tuncçelik gözaltına alındı.


Kolluk kuvvetleri tarafından görüntü çekmemiz engelleniyor, tehdit ediliyoruz, gözaltına alınıyoruz. Ama birileri hala basın özgürlüğünden bahsediyor, komik” şeklinde açıklama yaptı.



HABER TAKİBİ SIRASINDA


Kuray’ın, Mısır Çarşısı’nda açlık grevlerine dikkat çekmek için yapılan eylemi takip ederken, Tunççelik’in ise Bakırköy Hapishanesi önündeki Barış Anneleri’nin eylemini izlerken gözaltına alındığı öğrenildi. İki gazetecinin neden gözaltına alındığına dair henüz bir açıklama yapılmadı.

HAKİM VE SAVCILARA LÜKS KONUT HABERİ YÜZÜNDEN

Gazeteci Dayanışma Ağı’nın sosyal medya hesabından aktardığına göre Canan Coşkun’un, hakim ve savcılara lüks konut satışına ilişkin yaptığı haber nedeniyle verilen 12 bin 600 liralık para cezasının infazı için çıkarılan yakalama kararı nedeniyle gözaltına alındığı belirtildi.

Coşkun’un geceyi karakolda geçirdiği ve bugün hakim karşısına çıkacarılacağı belirtildi. HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın, Coşkun’un gözaltına alındığı polis noktasına gelerek bilgi aldığı da paylaşıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ