'Türk gazetecilerin meslektaşlarının hapsedilmesini meşru görmesi sapkınlık'

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), tüm dünyada basın özgürlüğü ve gazetecilerin haklarını korumak için mücadele ediyor. Türkiye de, örgütün yakından takip ettiği ülkelerden biri.Euronews Türkçe’nin konuşan RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire dünya genelinde basın özgürlüğü ihlallerini ve Türkiye’yi değerlendirdi. 


Türkiye’de medya alanındaki gelişmeleri yakından takip eden Deloire; gözlemlerini, nasıl çalıştıklarını ve ihlalleri nasıl değerlendirdiklerini anlattı.

“Türkiye’nin, gazeteciliğin tamamen yok edildiği bir laboratuvara dönüştüğünü” söyleyen Deloire, bunun için hapse atma, işten çıkarma ve el koyma gibi tüm araçların kullanıldığını ifade ediyor.

Bu şartlarda mesleğini yapmaya devam eden Türk gazetecilerine büyük saygı duyduğunu belirten RSF Genel Sekreteri, öte yandan başka Türk gazetecilerin de sırf kendileri ile aynı cephede olmadıkları gerekçesiyle meslektaşlarına yapılanları meşru görerek gazeteciliği yok etme girişiminin ortağı olduklarını söylüyor:

“Bir gazeteci, sırf işlerini yaptıkları ve başka siyasi görüşten oldukları gerekçesiyle diğer gazetecilerin hapse atılmasını meşru görebilir mi? Bu tehlikeli bir sapkınlık. Bunu yapanlar Türkiye’de döneme veya rejime göre taraf alıyor ve tuttukları tarafın kendilerine bu hakkı verdiğini düşünüyorlar. Tutuklamaları meşru gösterenlerin tutumunu kınıyorum.”

Tutuklu 100’den fazla gazeteciden 33’nün davasını derinlemesine incelediklerini belirten Deloire, bu kişilerin tamamen gazetecilik yaptıkları için tutuklandıklarını belirterek, “Türkiye’de işlerini yaptıkları için düzmece bir şekilde terörizme suçlanarak hapiste olan onlarca gazeteci var” şeklinde konuşuyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ