TRT Sunucusu programda hilafeti savununca sosyal medyada ortalık karıştı

TRT'de yayınlanan 'Pelin Çift ile Gündem Ötesi' programında Murat Bardakçı'ya karşı hilafeti savunan Pelin Çift'ten dolayı sosyal medya karıştı.
TRT 1 programları arasında yer alan  'Pelin Çift İle Gündem Ötesi' programının sunucusu Pelin Çift'in, "hilafet kaldırılmasa daha iyi olurdu" sözleri sosyal medyanın en çok tartıştığı konular arasında yer aldı. 

Kimi kullanıcılar Çift'e tepki gösterirken kimileri de bu görüşe destek verdi.

Programın son bölümüne konuk olan gazeteci-yazar Murat Bardakçı, hilafetin kaldırılması ile ilgili görüşlerini paylaşırken, İngiltere devlet arşivinin kamuya açık belgelerinden alıntıyla, "Atatürk'ün hilafeti kaldırması en çok İngiltere'yi rahatsız etti" sözlerini sarf etti. 


Çift, Bardakçı'nın sözünü bitirmesine izin vermeyerek araya girdi ve “İyi de canım, bir dakika, kim yazdı onu dediniz? Yahu bir dakika ama” dedikten sonra, bahse konu olan belgeleri kaleme alan yetkiliyi kast ederek “İngiliz genel valisi umursadıkları biri miydi acaba?” diye sordu. Bu sözlerin ardından Çift, "Hilafet kaldırılmasa daha iyi olurdu" diye sözlerini sürdürdü. Bu tepkinin ardından Çift sosyal medyada eleştiri yağmuruna tutuldu.

Twitter ve Ekşi Sözlük'ün en çok tartışılan konuları arasında yer alan Çift'in tutumuyla ilgili olumlu eleştirilerde bulunanlar da oldu.

Kimi kullanıcılar da Çift'in maaşının 'neden kendileri tarafından ödenmek zorunda olduğu' konusunda bir tartışma başlattı. 

Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan haberde, "Çift ve onun gibilerinin maaşlarını kendi cebinizden ödemek ister misiniz" sorusu üzerinden yürütülen tartışmaya yer verildi. 

Hürriyet Gazetesi yazarı Emre Kızılkaya da, "TRT'yi kapatalım mı, yoksa Pelin Çift ve benzerlerinin maaşını cebinizden ödemeye devam etmek ister misiniz' diye referandum yapsak, sizce sonucu ne olur?" sorusuyla Çift'e tepki gösteren bir yazı kaleme aldı.

Kızılkaya yazısında şu ifadeleri kullandı:

"TRT reyting kaygısı olan bir kanal değilken ve olmamalıyken, "bilmem nenin şifresi" diye, günümüzün en hayati konusu olan hakikati ortaya çıkarmak yerine onu bulandırmayı amaçlar görünen bu program formatına ve benzerlerine acilen son verilmeli.

Bu tür programlar yapmak isteyenler, tüm vatandaşların vergilerinden haksız kazanç elde etmek yerine, serbest piyasa şartlarında özel kanallarda şanslarını deneyebilirler.

Zira günümüzde tüm dünyada yalan habere karşı kamu yayıncılığının önemi tartışılıyor.

Daha iki hafta evvel İsviçre'de vatandaşlar, vergileriyle finanse edilen kamu yayıncısını kapatma teklifini referandumda reddetti.

Bugün "TRT'yi kapatalım mı, yoksa Pelin Çift ve benzerlerinin maaşını cebinizden ödemeye devam etmek ister misiniz" diye referandum yapsak, sizce sonucu ne olur?"
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ