TRT hukuksuzca ‘Evet’e hizmet ediyor!

TRT ekranlarında yayınlanan “Hayat bir film değil, geleceğe cüret edin” isimli klipte Anayasa referandumu için üstü örtülü ’evet’ çağrısı yapılıyor. Haber Sen, “Maaşınızı AKP değil halk veriyor” diye tepki gösterdi.
TRT ekranlarında bugünlerde dikkat çekici bir klip yayınlanıyor. “Hayat bir film değil, geleceğe cüret edin” isimli bu klip, Anayasa değişikliğine üstü kapalı “Evet” çağrısı yaparken, kim tarafından çekildiğine dair bir bilgi yok.

Osman Gazi’nin “Bir yeri elde tutmak o yeri fethetmekten daha zordur” sözleriyle başlayan klip, Mehter Marşıyla devam ediyor. Fatih Sultan Mehmet ve Atatürk’ün ardından ekrana Recep Tayyip Erdoğan’ın görüntüsü geliyor. 15 Temmuz darbe girişimi görüntülerinin de yer aldığı klipte, “Biz daha yeni başlıyoruz” ifadesi dikkat çekiyor.

Klipte, “Biz daha yeni başlıyoruz. Liderle, cesaretle ve göğsümüze dolup taşan imanımızla tükenmedik. Kılıçarslanlar, Ertuğrul Gaziler, Osman Beyler, Yıldırım Bayezıdlar, Yavuz Sultan Selimler, Kanuniler, Mustafa Kemaller’in baktığı ufuktan biz yeni başlıyoruz” deniliyor. Klipte, Erdoğan’ın, “Bizim meselemiz nefsimiz değil meselemiz millettir, meselemiz vatandır” sözlerine de yer veriliyor ve “Geleceğe cüret edin” sözüyle bitiyor.


TRT’NİN KONUKLARI

TRT’nin sürekli konukları arasında ise Avni Özgürel, Hikmet Genç, Halime Kökçe, Nuh Albayrak, Sevda Türküsev, Ferhat Ünlü, Saadet Oruç, Kurtuluş Tayiz, Meyrem Gayberi, İlnur Çevik var. İktidara yakın bu isimlerin çoğu, kanalda program yapıyor; yapmayanlar ise programlara konuk olarak çağırılıyor.

GAZETE MANŞETLERİ

TRT Haber’in gazete manşetlerinde ise Star, Sabah, Milliyet, Türkiye, Habertürk, Yeni Şafak, Akit, Hürriyet, Akşam, Vatan, Posta, Takvim, Milat, Fanatik, Fotomaç okunuyor. Sözcü, Cumhuriyet, Birgün, Evrensel, Milli Gazete, Yeni Asya, Karar, Yeni Çağ, Yurt, Orta Doğu ise vetolu.

HÜDA PAR TRT KURDİ’DE

TRT Kurdi’de de sık sık Hüda Par yöneticileri ekranlarda. Hüda Par aynı zamanda Yüksek Seçim Kurulu’nun referanduma katılacağını belirlediği 10 siyasi parti arasında.

YENİ BİR RADYO KANALI

Bu arada TRT yeni bir radyo kanalı açtı. TRT’nin haber radyosu TRT Haber Radyo, 16 Ocak’ta yayın hayatına başladı. Radyo Haber’de, Son Nokta, Haber-Yorum, Türkiye Gündemi, Başkent Gündemi isimli programlarda ağırlıklı olarak anayasa değişikliği ve referandum konuları ele alınıyor.

HABER SEN’DEN TEPKİ

Haber Sen Anayasa referandumu öncesinde TRT’nin yanlı yayınlarına tepki gösterdi. Haber Sen tarafından yapılan açıklamada, “Anayasa değişikliği ile ilgili sürecin başlamasıyla TRT yine amaca giden her yolu mubah olarak görmeye başladı. TRT halkın parasıyla halka karşı AKP propagandası yapıyor ve bunu yaparken de ne Anayasa ne kendi yasası ne de RTÜK yasasını dikkate alıyor. TRT‘nin radyo ve televizyon yayınlarında sadece ‘Evet’ diyenler ve niçin ‘Evet’ denilmesi gerektiğini anlatanlar var” denildi.

Açıklamada, “Programlarda, haber bültenlerinde tek taraflı propaganda yapılmasını yeterli görmeyen bazı yöneticiler Twitter ve Facebook hesaplarından “Evet” denilmesi çağrısı yapıyorlar ve başkalarını da “Evet” demeye davet ediyorlar.

Anayasada ve TRT yasasında belirtildiği gibi “tarafsız” yayın yapmakla yükümlü TRT’nin yöneticilerinin “Evet” çağrısı yapmalarının hukuka ve etik kurallara aykırı olduğu belirtilen açıklamada, 2954 sayılı TRT yasasının ‘Haberlerin toplanması, seçilmesi ve yayınlanmasında tarafsızlık, doğruluk ve çabukluk ilkeleri ile çağdaş habercilik teknik ve metotlarına bağlı olmak. Haberler ile yorumları ayırmak ve yorumların kaynaklarını açıklamak. Kamuoyunun sağlıklı ve serbestçe oluşabilmesi için kamuoyunu ilgilendirecek konularda yeterli yayın yapmak; tek yönlü, taraf tutan yayın yapmamak ve bir siyasi partinin, grubun, çıkar çevresinin, inanç veya düşüncenin menfaatlerine alet olmamak” hükümleri anımsatıldı.

Haber Sen açıklamasında, şöyle denildi:

“TRT yönetimine bir hatırlatmada daha bulunmak istiyoruz. Sayıştay’ın hazırladığı TRT raporuna bakın. Onu yeterli bulmaz iseniz TRT’nin faaliyet raporlarına bakın; TRT bütçesinin yüzde 86’sı doğrudan halktan toplanan paralardan oluşuyor. Kamu hizmeti anlayışı ile tarafsız bir yayın yapılması için her ay TRT’ye para aktaran halkın tamamı ‘Evet’ demiyor. Evet diyenler kadar “Hayır” diyenler de var. Hayır diyenlerin parasıyla ‘Evet’ propagandası yapamazsınız. Maaşınızı AKP değil, halk veriyor. ‘Ne kadar ekmek o kadar köfte’ deseniz bile yayınlarda en az ‘EVET’ kadar ‘HAYIR’a da yer vermek zorundasınız. Ekmeğinizin de köftenizin de parasının yarısını ‘Hayır’ diyenler veriyor. Sizden özel bir çaba beklemiyoruz. TRT yasasında yazılan yayın esaslarına uyun yeter.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ