Trol hesap bilgilerini paylaşmayan platformlara ceza geliyor

Meclis'in açılması ile birlikte AKP'nin gündeme getirmesi beklenen sosyal medya düzenlemesinin ayrıntıları netleşmeye devam ediyor.

Düzenleme ile sosyal medyadan 'yalan haber' yayan trol hesaplarına dair bilgi istenecek. Bu bilgiyi vermeyen şirketlere ise ceza kesilecek.Türkiye gazetesinden Ebru Karatosun'un haberine göre AKP'li kurmaylar yeni düzenleme konusunda şu açıklamayı yaptı;

“Normal şartlar altında fake hesap üzerinden birine hakaret edildiğinde, bunun kim olduğu bulunamıyor. Sosyal ağ sağlayıcı da bununla ilgili bilgileri vermiyor. O kişinin yaptığı yanına kâr kalıyor. Sosyal ağ sağlayıcılarına ‘Sen bu isimleri ver ya da buna erişim sağla’ diyeceğiz. Bunlara düzenleme getireceğiz. Bu bir sosyal medya yasası değil, dezenformasyonla mücadele yasasıdır. Burada bütün siyaset kurumunun ve demokrasinin itibarını korumak için düzenleme olacak. Kişisel bir şey olmayacak.”


Ayrıca paylaşılan yalan haberleri silmeyen sosyal medya kanallarına da ceza verilecek.

Yalan haberi üreten ve yayanlar, kurulacak ‘Sosyal Medya Başkanlığı’ tarafından denetlenecek. Söz konusu başkanlık, sosyal ağ sağlayıcılarından trol hesaplarla ilgili bilgi isteyecek, aynı zamanda yalan haber ya da görüntülerin silinmesini talep edebilecek.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ