Tiraj raporları, yandaş medyanın oyununu deşifre etti!

Bu hafta açıklanan gazetelerin son tiraj raporları yandaş medyanın oyununu gözler önüne serdi.


 Geçtiğimiz hafta kapanan Güneş ve Star gazeteleri sözde toplamda 203 bin satıyordu. Ancak söz konusu gazeteler kapandıktan sonra diğer yandaş gazetelerin tirajı toplam sadece 25 bin adet yükseldi. Kapanmadan önce söz konusu iki gazetenin toplam tirajının 30-35 binlerde olduğu söyleniyordu. İddiaya göre iki gazete, Basin İlan Kurumu’ndan daha fazla ilan parası almak için tirajını 100 binin üzerinde gösteriyordu.

Türk Medya’ya bağlı Star ve Güneş gazeteleri geçtiğimiz hafta 31 Aralık 2019 günü baskı hayatına son verdi. Grupta sadece Akşam gazetesi basılmaya devam ediyor. Kapanan iki gazete, resmi rakamlara göre basıldığı son güne kadar toplam 203 bin tiraja sahipti. Bu rakamlar Star için 101 bin, Güneş için ise 102 bindi. Gazeteler kapandıktan sonra gelen tiraj raporlarında ise hiçbir gazetenin tirajında ciddi bir artış yaşanmadığını gözler önüne serdi. Akşam’ırn tirajı 6 bin yükselirken, aynı doğrultuda yayın yapan Sabah gazetesi 6 bin, Takvim 8 bin, Hürriyet 5 bin tiraj arttırdı. Aynı dönem muhalif çizgideki Sözcü de tirajını 6 bin civarında yükseltti.


TİRAJ ARTIŞI OLMAMASI NE ANLAMA GELİYOR?

Bu şu anlama geliyor; Star ve Güneş gazetelerinin tirajı hiç bir zaman 100 bini geçmedi. Ancak bu iki gazetenin tirajları Basın İlan Kurumu’ndan aldıkları reklam gelirinin düşmemesi için sürekli şişirilerek gösterildi. İddiaya göre Güneş’in gerçek tirajı sadece 15 binlerdeyken, Star ancak 20-25 bin satıyordu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ