Sözcü gazetesi çalışanlarına “Cemaat’e yardım” suçlamasından hapis cezası

Sözcü gazetesi davasında karar çıktı. Yazarlar Emin Çölaşan ve Necati Doğru ile birlikte gazetenin 7 çalışanı hakkında hapis cezası verildi. Sözcü’nün sahibi Burak Akbay’ın dosyası ise ayrıldı.
Sözcü Gazetesinin sahibi Burak Akbay ve çalışanlarına, “F.TÖ/PDY’ye hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım” suçlaması yöneltildi. Davanın 11. duruşması İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.


Mahkeme, yazar Emin Çölaşan‘a 3 yıl 6 ay 15 gün, yazar Necati Doğru’ya 3 yıl 6 ay 15 gün, sozcu.com.tr Yayın Yönetmeni Mustafa Çetin’e 3 yıl 4 ay, Sözcü gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz’a 3 yıl 4 ay, sozcu.com.tr Haber Koordinatörü Yücel Arı’a 2 yıl 1 ay, muhabir Gökmen Ulu’ya 2 yıl 1 ay, muhasebe görevlisi Yonca Yücekaleli’ye 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi. Sözcü Gazetesi sahibi Burak Akbay’ın dosyası ise ayrılırken, Mediha Olgun beraat etti.

BOŞ BİR DAVA

Son sözleri sorulan Emin Çölaşan, “Hakkımızda açılan boş bir davadır. Aleyhimize ne belge ne tanık vardır. Lafı uzatmadan beraatimi istiyorum” dedi. Gazeteci Gökmen Ulu ise “Hakkımızda dayanaksız iftiralar çürümüştür. Hukuka aykırı suçlama ile mağdur edildik. Bir an önce adaletin tecelli etmesini, beraatimi istiyorum” diye konuştu. Gazetenin Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz ise, gazetecilik faaliyeti yaptıklarını belirtti. “Adalete sığınıyorum” dedi. Yazar Necati Doğru da şunları ifade etti: “Bilerek ve isteyerek F.TÖ’cü örgüte yardım iddiasını kanıtlayacak belge somut olarak yoktur. Din ve Allah tüccarı insanlarla bir arada olmamız mümkün değil.”

BASIN TARİHİNDE KARA BİR LEKE

Yargılama sürecinde ‘Cemaatçi’ yaftası yememek için Hizmet Hareketi gönüllüleri hakkında sayısız yalan ve uydurma habere imza atan Sözcü gazetesi yazı işleri ise hapis cezası kararlarını “Basın tarihine kara leke! Sözcü’ye gazetecilik cezası!” başlığı ile duyurdu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ