RTÜK ‘zorunlu yayın’ ibaresini kaldırdı: Ucuza propaganda için

RTÜK yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. Bu değişikliğe göre artık ekranlarda 'zorunlu yayın' ibaresi yer almayacak.


Radyo, Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), “Kamu spotu ve zorunlu yayın ifadelerinin izleyicide olumsuz algı oluşmasına sebebiyet verdiği” gerekçesiyle yönetmelik değişikliği yaptı. Artık “Zorunlu yayın” yerine “Öncelikli yayın” ifadesi kullanılacak. Spotlar televizyonlarda yayımlanırken de “Zorunlu yayın” ve “Kamu spotu” ibaresine yer verilmeyecek. RTÜK’ün bu kararı, ilgili yönetmelikteki değişikliklerin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek.

‘BÜTÜN TOPLUM KANDIRILMAK İSTENİYOR’


Üst Kurul’da oy çokluğuyla alınan bu karara karşı çıkan CHP kontenjanından RTÜK üyesi, medya ombudsmanı Faruk Bildirici, “Kamu spotları ve zorunlu yayın spotlarının kılıfı değiştirilerek, izleyiciler ve bütün toplum kandırılmak isteniyor” dedi.

Bildirici, muhalefet şerhinde “Kamu spotları ve zorunlu yayın spotlarının biçimi, içeriği ve yasal mevzuatı değiştirilmeden sadece kılıfı değiştiriliyor. Böylece televizyonlarda ücretsiz yayınlatılan iktidar propagandası ve bakanlık tanıtımlarının daha çok izlenmesi amaçlanıyor” görüşüne yer verdi. Bildirici, muhalefet şerhinde bu değişikliklere karşı çıkmasının gerekçelerini özetle şöyle sıraladı:

‘OKÇULAR VAKFI AMAÇ DIŞI KULLANIMA SOMUT BİR ÖRNEK’

İktidara yakın sivil toplum kuruluşlarına bedava etkinlik tanıtımı
40-45 saniyelik bir spot filmi radyo ve televizyonlarda ücretli olarak yayınlatmanın maliyeti son derece büyüktür. Ama bu spotlar ücretsiz yayınlanıyor. Bu yüzden de RTÜK’e çok sayıda zorunlu yayın ve kamu spotu başvurusu yapılıyor; başvuruların büyük bölümü de bakanlıklardan geliyor. Son olarak Üst Kurul gündemine gelen Okçular Vakfı’nın hazırladığı Malazgirt Zaferinin yıl dönümüyle ilgili tanıtım filmi, kamu spotlarının amaç dışı kullanımına ve istismarına somut bir örnek oluşturdu. Üst Kurul, Okçular Vakfı’nın üç tanıtım filminin yayınlanmasına izin vererek, iktidara yakın sivil toplum kuruluşlarının tüm reklam ve etkinliklerinin tanıtım faaliyetlerini radyo ve televizyon kanalları üzerinden bedava yapmalarının yolunu açmış oldu.

‘ZORUNLU YAYIN’ GİDİYOR ‘ÖNCELİKLİ YAYIN’ GELİYOR

Yeni düzenlemeyle, RTÜK Yayın Hizmeti Usul ve Esasları Yönetmeliği’nden “zorunlu yayın” ifadesi çıkarılıyor; “kamu spotlarının yayını sırasında kamu spotu logosuna yer verilmesi” ve “zorunlu yayınların başlangıcında ve bitişinde 6 saniye süre ile ‘zorunlu yayın’ ifadesinin konulması”ndan vazgeçiliyor. “Zorunlu yayın” yerine “öncelikli yayın” ifadesi kullanılıyor ve “Kamu spotu” ve “Öncelikli yayınlar” için yeni logolar getiriliyor. Aslında bu değişikliğin kendisi, kamu spotları ve zorunlu yayın spotları hazırlanmasında ölçünün kaçtığı, uyarıcı ve eğitici bilgi verilmediği için toplumda tepkiyle karşılandığı da kabul edilmiş oluyor. Buna rağmen spotların kötüye kullanımının önlenmesi yerine bu şekilde devamı kolaylaştırılmaya çalışılıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ