RTÜK tarihinde ilk: Faruk Bildirici’nin üyeliği sonlandırıldı

CHP kontenjanından RTÜK Üst Kurulu üyeliğine seçilen Faruk Bildirici’nin üyeliği sonlandırıldı. Bildirici, 25 yıllık kurum tarihinde bir ilk olan kararı yargıya taşıyacağını açıkladı.


RTÜK Üst Kurulu, AKP kontenjanından seçilen başkan Ebubekir Şahin’in talimatıyla toplanarak Faruk Bildirici’nin üyeliğinin düşürülmesi konusunu görüştü. AKP kontenjanında Üst Kurul’a seçilen üyeler, Bildirici’nin TBMM çatısı altında CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile yaptığı basın açıklamasını gerekçe göstererek, “Tarafsızlığı zedelendiği için üyeliği düşürülmeli” görüşünü dile getirdi.

Kural gereği Bildirici’nin yer almadığı toplantıda savunmayı CHP kontenjanından seçilen diğer Üst Kurul üyesi İlhan Taşçı yaptı. Taşçı, TBMM’nin üzerinde hiçbir gücün bulunmadığını, milletvekillerinin oyları ile seçilen Bildirici’nin RTÜK’te yapılan bir oylama ile sonlandırılamayacağı görüşünü dile getirdi.


Taşçı’nın savunmasının ardından yapılan oylamada MHP’li üyenin de destek vermesiyle 6 üye “Üyelik düşürülsün” oyunu kullandı. HDP kontenjanından RTÜK Üst Kurulu üyeliğine seçilen Ali Ürküt ile Taşçı ise bu talebin reddi yönünde oy kullandı.
 
Kararı sosyal medya hesabı üzerinden değerlendiren Bildirici, “HUKUKSUZLUK GALİP GELDİ, RTÜK ÜYELİĞİMİ DÜŞÜRME KARARI VERDİLER. Muhalefet yapmanın bedeli üyeliğimin düşürülmesi oldu. Bu tahammülsüzlüğü, hukuksuzluğu, anti demokratik kararı yargıya götüreceğim.” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ