Özgür Gündem Nöbetçi GYY'lerine 9 yıl 9 ay hapis cezası

Özgür Gündem gazetesine destek vermek amacıyla başlatılan 'Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği' kampanyasına katılan gazetecilere 9 yıl 9 ay hapis cezası verildi.
Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan 'Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği' kampanyasına katılan gazeteciler Ayşe Düzkan, Hüseyin Aykol, Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Bektaş ve Ragıp Duran’ın yargılandığı davanın duruşması, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Gazetecilerin yargılandığı davada karar çıktı. 

'Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği' kampanyasına katılan gazetecilere toplam 9 yıl 9 ay hapis cezası verildi.  

Gazetecilerin katılmadığı duruşmada avukatlar söz alarak, dosyanın İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava ile birleştirilmesini ve yeniden hukuki değerlendirilme yapılması talebini bildirdi. 


Mahkeme heyeti, avukatların taleplerini reddederek, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından gazeteci Hüseyin Aykol'a 'Örgüt propagandası yapmak' iddiasıyla 3 yıl 9 ay, Hüseyin Bektaş, Mehmet Ali Çelebi, Ayşe Düzkan ve Ragıp Duran'a ise birer yıl 6'şar ay hapis cezası verildi. 

Mahkeme  Aykol'da fiilin basın yoluyla işlendiğini belirterek, cezasıyı "basın yayın yolu ile işlenmesi" ve "zincirleme" olması gerekçesi ile artırdı. Mahkeme verdiği cezalarda ertelemeye gitmedi. 

Artı Gerçek yazarı Ayşe Düzkan karar sonrası şu değerlendirmede bulundu: "Yazmaya devam ettiğim için cezalandırıldım. Diğer arkadaşlar için de böyle.Yazmaya devam edenlerin cezalandırıldığı düşünüyorum. Yazmaya devam edeceğim" dedi. 
(Artı Gerçek)
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ