Hidayet Karaca'nın az maaş alması da suç

"Hizmet örgüt değildir" diyen Hidayet Karaca hakime sordu: Ne kadar maaş almalıydım?
İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşmaya, Said Sefa dışındaki diğer gazeteciler katıldı. Duruşma kimlik yoklamasının ardından başladı.

Mahkemede ilk olarak Samanyolu yayın grubu eski başkanı ve gazeteci Hidayet Karaca ifade verdi. 

Karaca'nın sorgusundan önce Mahkeme Başkanı Selfet Giray, mahkemeye gelen evrakları okudu. Mahkeme Başkanı, bazı sanıkların avukatlarının daha önce çekildiklerini, Ankara Barosu'na yazılan müzekkere sonrası baro tarafından yeni müdafi atandığını söyledi.


"HİZMET HAREKETİNİ ÖRGÜT OLARAK KABUL ETMİYORUM"

Bir önceki duruşmada ifadesini tamamlayan, kapatılan Samanyolu Televizyonu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın çapraz sorgusu yapıldı. Mahkeme Başkanı Giray, Karaca'ya Fethullah Gülen ve hizmet hareketi ile ilgili savcılıkta verdiği ifadeler ve  yazdığı kitaptaki ve katıldığı televizyon programındaki ifadelerini sordu.

Karaca, verdiği ifadelerde ve yaptığı konuşmalarda bir çelişki olmadığını belirterek, "Bana örgüt sorulduğu için öyle bir örgütten haberim olmadığını söyledim. Hizmet hareketini bir örgüt olarak görmediğimi söyledim. Hizmet hareketinin, Fethullah Gülen'in ya da oradaki insanların avukatı değilim. Ben Samanyolu Tv'den sorumluyum, gazeteciyim. Hizmet hareketinin eğitim faaliyetlerini, hoşgörü ve diyalog konusunda attığı adımları takdir ettiğimi söyledim. Savcı bana örgüt olarak sorduğu için bilmediğimi söyledim. Hizmet hareketine yönelik bir soru sorulacaksa bunun muhatabı ben değilim. Ben yaptığım fiil ve davranışlardan sorumluyum. Bana televizyonda yaptığım faaliyetlerinden soru sorulursa onlara cevap veririm" diye konuştu.

Mahkeme Başkanı'nın ısrarla sorması üzerine Karaca, "Hizmet hareketini örgüt olarak kabul etmiyorum. Yayın kurumlarının hizmet hareketinin bir şirketi olduğunu kabul etmiyorum. Hizmet hareketini, kanaat önderliğini Fethullah Gülen'in yaptığı, dünyada hoşgörü ve barış mesajları veren bir yapılanma olarak biliyorum. Ben gazeteciyim, eğer kim suçluysa bunun karşılığını görsün ama hiç bir suçu olmayan sadece 'sevdim' diyen 'taktir ettim' diyen insanlar içeri alınıyorsa bunu doğru bulmadığımı her yerde söylerim. Burada da söylerim, Ahirette de söylerim" dedi.

MAHKEME BAŞKANI İLE KARACA ARASINDA MAAŞ DİYALOĞU

Mahkeme Başkanı, Hidayet Karaca'nın ifadesinde maaşını 6 bin 250 lira olarak beyan ettiğini belirterek, "Yaptığınız işe göre az maaş alıyorsunuz. Bu gönül bağından mı kaynaklanıyor?" diye sordu. Karaca bu soruya, "Düşük ücret aldığımı söylemeniz bu çok güzel. Savcı çok maaş aldığımı söyledi" yanıtını verirken, başkana "Kaç para almalıyım normalde?" diye sordu. Hidayet Karaca, ayrıca "Ben Samanyolu'nun yaptığı tarafsız haber anlayışına gönül bağım var. Gayet profesyonel ilişki içerisinde çalıştım" dedi.

"Burada kimlerle bağlantınız oldu?" sorusuna ise Karaca, şöyle yanıt verdi: "Kiminle bağlantım olacak ki? Patron baskısı beni ilgilendirmez. Bu yayın organları Fethullah Gülen'i sevebilir, açıklamalarını verebilir. Ama birisine bağlı olarak hareket ettiğini düşünmüyorum. Kendi bağımsız yayın anlayışına göre hareket etmiştir".

Mahkeme, Hidayet Karaca'nın sorgusuyla devam ediyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ