Görme engelli gazetecinin kabartma yazılı kitapları verilmiyor

Tutuklu gazeteci Cüneyt Arat cezaevinden mektup yazdı...
Görme engelli gazeteci Cüneyt Arat, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf Mahkemesi) tarafından onanan 8 yıl 10 ay 15 günlük hapis cezasının infazı için bulunduğu cezaevinden kamuoyuna açık mektup yazdı.

Arat, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla hakkında açılan davada önce gözaltına alınmış, sonra tutuklanmıştı.

Erdoğan’a hakaret ve hizmet hareketini övmekten gözaltına alındığını söyleyen Arat, “Ben Cumhurbaşkanı’na hakaret etmedim, eleştirileri hakaret olarak algılıyor. Eleştirinin ne olduğunu daha öğrenemedik, öğreneceğiz.” demişti.


Cüneyt Arat kişisel sosyal medya hesabından yayımlanan mektubunda ise engelli olduğu halde kelepçe takılmasını eleştiriyor ve kendisini savunacak avukat bulamamaktan şikayet ediyor.

Mektubu, yüzde 90 Ağır görme engelli bir hükümlü olarak yazdırdığını ve bütün sorumluluğu aldığını belirten Arat, şunları yazdı:

     Değerli Sevenlerim, 

     15 Aralık 2017 tarihinde hastaneye götürüldüğüm esnada kaçma şüphesi bulunmadığı halde jandarma subayı tarafından ellerime kelepçe takıldı. Bundan dolayı ring aracında döktüğüm gözyaşını bir ben bilirim bir de Allah. Filistin’de İsrail askerlerinin engellilere ve çocuklara kelepçe taktığında ortalığı kaldırarak tepki gösteren atanmış ve seçilmişler bizlere yapılan zulmü görmek istemiyorlar. Halen bana kabartma yazılı kitaplar, sesli betimlemeli filmler ve cezaevinde bulunan konuşan saatim verilmiyor. HDP lideri Selahattin Demirtaş’ı duruşmalarda 250 avukat savunurken biz engellilerin hukuki mücadelelerini yürütecek bir hukuk adamının bulunmaması ne kadar üzücü!

     Burada arkadaşlarımın destekleriyle ve gönderdiğiniz mektuplarla avunmaya çalışıyorum. En yakın zamanda özgürlüğüme kavuşacağıma yürekten inanıyorum.

     Sizlerden DUA ve mektup bekliyorum. 

     Yeni Asya Gazetesinin hakkımda haber yapmasını değerlendirdiğimde gazeteci diye yazmamalarını üzüntü ile karşılıyorum. Mesleğimi layıkıyla yürütmüş olduğuma inanıyorum.

     Özgür bir gazeteci olarak tarafsızlığımı daima koruyup mağdur edilen engellilere ses olmaya daima devam edeceğim.

     Kendinize iyi bakın. Selam ve dua ile…


 

Görme engelli gazeteci Cüneyt Arat hakkında verilen 8 yıl, 10 ay 15 gün hapis cezası istinaf mahkemesince onandığı için 10 Temmuz’dan bu yana cezaevinde.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ