Erdoğan'ın iletişim danışmanı'ndan şaka gibi mesaj: Basın özgürlüğü alanı genişletildi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İletişim Başkanı Fahrettin Altun, dünyada en çok gazetecinin tutuklu bulunduğu Türkiye’de basın özgürlük alanının genişletildiğini söyledi.Altun, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısı ile mesaj yayımladı. Altun, mesajında Türkiye’nin 2002 sonrasında elde ettiği kazanımlarla medya alanının ciddi büyüme gösterdiğini, basın özgürlüğü alanının da genişletildiğini ileri sürerek şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’nin 2002 sonrasında elde ettiği kazanımlarla medya alanı ciddi büyüme gösterirken, basın özgürlüğü alanı da haksız, yanlı ve manipülatif değerlendirmeleri boşa çıkaracak şekilde genişletilmiştir. Bu ortamın sunduğu imkanlarla ulusal, bölgesel ve küresel gelişmeleri yakından takip etmek ve bunları kamuoyuna doğru mesajlarla aktarmak daha kritik hale gelmiştir. Mesleki sorumluluk bilinciyle, karşılaştıkları tüm zorluklara rağmen fedakarlık ve özveri içinde görevlerini yerine getirmeye çalışan basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, görevlerinde başarılar diliyorum.”

200’DEN FAZLA GAZETECİ HAPİSTE 170 YAYIN KURULUŞU KAPATILDI

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın Ocak 2019 verilerine göre, halen 141 gazeteci hapiste. Stokcholm Center For Freedom’un (SCF) Aralık 2018 sonu itibariyle yayınladığı tutuklu gazeteciler listesinde ise 242 basın çalışanı bulunuyor. Muhabirinden editörüne kadar binlerce basın çalışanı 15 Temmuz sonrasında tahkikata konu edildi. Yine 15 Temmuz darbe girişimi bahanesiyle yayınlanan KHK’larla OHAL şartlarında 170’ten fazla medya kurumu kapatıldı. Aralarında Cihan Haber Ajansı, Dicle Haber Ajansı, Samanyolu, Bugün ve Kanaltürk Tv, Zaman Gazetesi, Meydan, Millet, Özgür Düşünce, Bugün, Taraf, Yarına Bakış ve Yeni Hayat, Azadiye Welat, Özgür Gündem gazeteleri başta olmak üzere, altısı haber ajansı, 18’i televizyon, 22’si radyo, 50’si gazete, 20’si de derginin yayın hayatına son verildi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ