"Erdoğan'ın hapishanelerindekileri düşünelim"

İtalyan gazeteci serbest bırakıldı, İtalya'dan tutuklu muhaliflere selam var.
Türkiye'de 9 Nisan'da gözaltına alınmasının ardından Muğla Geri Gönderme Merkezi'nde tutulan İtalyan gazeteci Gabriele Del Grande, Pazartesi sabahı sınır dışı edildi.

34 yaşındaki Del Grande'yi taşıyan uçak bu sabah yerel saatle 10.30'da (TSİ 11.30) İtalya'nın Bologna kentine indi.

Havaalanında İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano, ailesi, yakınları ve onlarca gazeteci tarafından karşılanan Del Grande kısa bir açıklama yaptı.


Del Grande, nasıl ve neden gözaltına alındığı sorularına cevap verirken, kendisini gözaltına alanların sivil giyimli olduğunu, ancak gözaltı sebebini halen bilmediğini aktardı ve şunları ekledi:

"En büyük zorluk özgürlüğümden mahrum edilmem oldu. Kimse bana saygısızlık etmese de, şiddet uygulamasa da, kurumsal bir şiddetin kurbanı oldum. Başıma gelenleri yasa dışı addediyorum. Türkiye ve İtalya'daki avukatlarımız bu konuda harekete geçecekler, çünkü durum şu: Dost bir ülkede işini yapmakta olan bir gazeteci 14 gün boyunca özgürlüğünden mahrum edildi."

"Ben bugün eve döndüm, serbestim. Fakat halen hapiste olan herkese, Türkiye ve dünyanın diğer ülkelerinde, benimkinden çok daha kötü koşullarda hapislerde tutulan tüm gazetecilere selamlarımı gönderiyorum. Benim durumum çözüme kavuştu ama diğerlerini de unutmayalım."

TÜRKİYE'DE TUTUKLU OLANLARI UNUTMAYALIM

İtalya'da hükümet ve Dışişleri Bakanlığı Del Grande konusunda etkisiz kalmakla suçlanıyordu.

Dışişleri Bakanı Alfano'nun Çavuşoğlu'na teşekkür etmesine de tepkiler geldi.

İtalyan Solu partisi Genel Sekreteri Nicola Fratoianni, "Alfano, Türkiye Dışişleri Bakanı'na teşekkür ediyor. Yasa dışı bir tutuklamanın ardından teşekkür edilemez" dedi.

Fratoianni Twitter'da yazdığı mesajda ayrıca, "Şimdi Erdoğan'ın hapishanelerindeki muhalif milletvekillerini, gazetecileri, profesörleri, hakimleri, askerleri, Türkleri düşünelim" ifadelerini kullandı.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani de Twitter'da, "Del Grande'nin serbest bırakılması güzel ama Türkiye'de haksız şekilde hapiste tutulan diğer gazetecileri de unutmayalım" diye yazdı.

İtalyan Gazeteciler Sendikası (FNSI) Başkanı Giuseppe Giulietti de, Gabriele Del Grande'nin serbest bırakılmasından memnun olduklarını söyledi ancak "Türkiye'de halen 150 kadar gazeteci ile yüzlerce muhalifin hapiste olduğuna" dikkat çekti.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ