Erdoğan'a dilekçeyi Alev Coşkun göndermiş!

Erdoğan'a "sizi rahatsız etmeyecek muhalefet yapacağız" dilekçesini gönderen Alev Coşkun çıktı
Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Yayın Danışmanı ve yazar Kadri Gürsel, muhabir Ahmet Şık ve muhasebe çalışanı Emre İper’in asılsız ve akıl dışı iddialarla hâlâ cezaevinde tutulduğu davaya Çağlayan’daki İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Daha önce 14.30'da başlayacağı açıklanan duruşma için izleyiciler 15:30'da salona alındı.

Tanık ifadeleri ve avukat savunmalarının ardından mütaalasını açıklayan savcı, "kuvvetli suç şüphesi, adli kontrol tedbirlerinin yeterli olmayacağı, delillerin toplanmamış olması"nı öne sürerek tutuklulukların devamını istedi.

İşte duruşmada yaşananlar


Tutuksuz yargılanan Aydın Engin söz alarak "Müddei iddiasını ispatla yükümlüdür. Sayın savcı iddiaları, sanıkların kaçma ihtimalini ispatlasın. Üç duruşmadır aynı mütalaayı tekrarlıyor. Ben aynı yazıyı üç kere tekrarlasam beni kapının önüne koyarlar" dedi.

18:58 - Akın Atalay sözlerini tamamladı.

18:56 - Akın Atalay: Bu gazetenin tarihine geçecek bir yargılama yapılıyor. O tarihe geçmesi açısından önemli. Hukuk davasına girmemek için özellikle kaçınıyorum. Türkiye'nin en büyük hukukçusu ve gazetecisi değilim. Ama ilkokul öğrencisine anlatır gibi anlatırdım hukuk davasını. Bizi 5'in 6'dan büyük olduğuna ikna edemezsiniz. Uzun uzun anlatmıyorum ama isterseniz o davanın da hukuki kısımlarını anlatabilirim.

18:53 - Akın Atalay, Alev Coşkun'un savcıya verdiği kupür ile Cumhurbaşkanlığı'na gönderilen kupürün aynı olduğunu, üzerindeki el yazısı notlarla gösteriyor. Alev Coşkun’un “Bana ait değil" dediği imzasız dilekçe ekindeki kupürü gösteriyor.

18:51 - Akın Atalay, Alev Coşkun'un dosyaya verdiği ok işaretli kupür ile imzasız dilekçede verilen kupürün arasındaki benzerlikleri gösterdi: Bu iki kupür, aynı kupür.

18:49 - Akın Atalay: Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’ne verilen imzasız dilekçede “Sizi rahatsız etmeyecek muhalefet yapacağız" deniyor. Bu yazı üzerine Vakıflar Genel Müdürlüğü “Olur" imzasıyla sonuçlanmış bir sürece yeniden inceleme başlattı. Bu ihbar dilekçesine ilişkin dosyada bazı ifade ve emareler var.

18:47 - Akın Atalay: 14. madde, ayırt etme gücü bulunmayanların, küçüklerin ve kısıtlıların fiil ehliyeti yoktur. 15. madde Kanunda gösterilen ayrık durumlar saklı kalmak üzere, ayırt etme gücü bulunmayan kimsenin fiilleri hukukî sonuç doğurmaz. Rıza Zelyut'a dair söyleyeceklerim bunlardır.

18:45 - Akın Atalay: Medeni Kanunu'nun 13 maddesi: Yaşının küçüklüğü yüzünden veya akıl hastalığı, akıl zayıflığı, sarhoşluk ya da bunlara benzer sebeplerden biriyle akla uygun biçimde davranma yeteneğinde yoksun olmayan herkes, bu kanuna göre ayırt etme gücüne sahiptir. 

18:30 - Akın Atalay söz aldı: Ben de 1992'den ölünceye kadar İlhan Selçuk ile çalıştım. Her gün gördüm. Ondan öğrendiğim en iyi şey şu, ölmüş birinin arkasından onu referans göstererek “kemikleri sızlardı" gibi sözleri asla kullanmadım. Kullanmayacağım. En son dinlenen tanık benim hakkımda hiç tanışmamakla beraber bazı beyanlarda bulundu. 

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ