Cumhuriyet davasının tek tutuklu sanığı İper tahliye edildi

Cumhuriyet Gazetesi davasından dolayı cezaevinde bulunan son kişi olan Emre İper tahliye edildi.Yargı Reformu Paketi’nin Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından, istinaf mahkemelerinde 5 yılın altında aldıkları cezası kesinleşenlere temyiz başvurusu, halen cezaevinde cezaları infaz edilenlere de tahliye yolu açıldı. Bu doğrultuda bugün Cumhuriyet Gazetesi davası kapsamında cezaevinde bulunan Emre İper tahliye edildi.


17 Eylül 2017’de sosyal medya paylaşımları üzerinden “örgüt propagandası yapmak”la suçlanan ve 267 gün cezaevinde kaldıktan sonra tahliye olan İper, cezasının onanması üzerine 25 Nisan’da tekrar tutuklanmıştı.

Davaya ilişkin yapılan itirazda Yargıtay, hükmün cezaları beş yılın altında olan ve bu nedenle Yargıtay yolu açık olmayanlara da uygulanmasına karar verirken, İper’in cezasını onanmıştı.

Yargıtay kararının ardından 12 Eylül 2019’da Hakan Karasinir, Güray Öz, Musa Kart, Önder Çelik ve Mustafa Kemal Güngör’ün tahliye edilmesi ile Emre İper davanın tek tutuklu sanığı durumunda bulunuyordu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ