'Cihangir beyin sözlerini veremiyoruz, başımıza ne geleceğini bilmiyoruz!'

FOX TV’de sunduğu haber bülteninde gündem yaratan sözlere imza atan Fatih Portakal’dan bu kez bir itiraf geldi.
Portakal, Saadet Partisi Milletvekili Cihangir İslam’ın 15 Temmuz konuşmasıyla ilgili “Bunları utanarak söylüyorum” deyip otosansür uyguladıklarını açıkladı. Cihangir İslam, Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmasında “Zulmediyorsunuz ve zalimsiniz. Bunu her dem suratınıza haykıracağız” diyerek, insanlara daha önce irticacı, komünist yaftası vurularak uygulanan zulmün şimdi de F..ö’cü diyerek yapıldığını söylemişti. İslam’ın kürsü dokunulmazlığına giren sözleri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma açıldı.

Fox TV Ana Haber’i sunan gazeteci Fatih Portakal, Saadet Parti İstanbul Milletvekili Cihangir İslam’ın, hakkında soruşturma açılan bu söz ve konuşmasını yayınlayamadıklarını ve bunun otosansür olduğunu itiraf etti.
‘SANSÜR KOYDUK MAALESEF’

Canlı yayında bir özeleştiri yapacağını söyleyerek açıklamada bulunan Portakal, “Bu haberi izlerken Cihangir Bey’in hakkında hangi sözlerden dolayı soruşturma başlatıldığını öğrenemediniz, o sözleri duyamadınız ama bir soruşturmanın açıldığını öğrendiniz. Sansür koyduk kendimize maalesef. Çünkü başımıza ne geleceğini bilmediğimiz için otosansür yaptık, itiraf ediyorum” dedi.
‘BU SÖZLERİ VERECEK OLURSAK…’

Aynı sözleri soruşturma açılmadan önce paylaştıklarını söyleyen Portakal, “Bugün bu sözlere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldı. Bu sözleri verecek olursak, bu sözleri basın yoluyla yayıyorlar diyerek bizim hakkımızda da soruşturma açılma ihtimalini düşündük. Bir vekile açılabiliyorsa, bize de açılabilir diye düşündük ve otosansür uyguladık. Utanç verici bir olay. Bunları utanarak söylüyorum” dedi.

İSLAM HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILMIŞTI

İslam hakkında, Twitter’daki paylaşımları nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesindeki “Türk milleti, Türkiye Cumhuriyeti, devletin kurum ve organlarını aşağılama” ile 215. maddesindeki “suçu ve suçluyu övme” suçlarından soruşturma açılmıştı.

CİHANGİR İSLAM NE DEMİŞTİ?

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Cihangir İslam, TBMM’nin bir oturumundaki konuşmasında kanun hükmünde kararname ile ihraç edilenlerin iktidar tarafından ‘sivil ölü haline getirildiğini’ söylerken konuşmasını engellemeye çalışan AKP’lilere “Zulmediyorsunuz ve zalimsiniz. Bunu her dem suratınıza haykıracağız” ifadeleriyle tepki göstermişti. İslam konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı; “Ortada bir çatışma varsa bu illa doğru ile yanlışın çatışması değildir, doğru ile yanlış çatışır, yanlış ile yanlış da çatışır; batıl ile batıl da çatışır. 15 Temmuz akşamı iki batılın çatışmasını seyrettik biz bu ülkede.” “Bakın, “liberal”, “komünist”, “milliyetçi”, “Türkçü”, “irticacı” diyerek geçmişte çok şeyler yapıldı bu ülkede. Şimdi de siz uydurdunuz, F..ö’cü, iltisaklı, irtibatlı. Nedir F..ö? F..ö’cü nedir? Alparslan Kuytul’u niye içeri attınız? Sıra öbür cemaatlerde mi, Nakşilerde mi, Kadirilerde mi? KHK’yle sivil ölüye çevirdiğiniz insanların şimdi, bununla, bu utanç vesikasıyla üzerlerine beton dökmek istiyorsunuz.”

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ