Akın Atalay Alev Coşkun Cumhurbaşkanlığı ile iş birliği yapmıştır

​Cumhuriyet gazetesinin sahibi konumundaki Cumhuriyet Vakfı’nın eski icra kurulu başkanı ve vakıf üyesi Akın Atalay, Cumhuriyet yazarlarının hiçbirinin AKP yandaşı olmadığını söyledi.
Atalay, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Alev Coşkun'un ise Cumhurbaşkanlığı ile iş birliği yaptığını öne sürdü. 

Atalay, Halk TV’de Enver Aysever’in sunduğu ‘Ayrıntılar’ programına katıldı, Cumhuriyet gazetesinde yaşananlara değindi. 

Aysever programa başlarken Akın Atalay'ın sözünün kesilip kesilmeyeceğine yönelik olarak açıklama yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşacağını söyleyen Aysever, canlı yayın olması durumunda yayına ara verileceğini kaydetti. Aysever, Cumhuriyet gazetesi hakkında "Atalay'ın da göz bebeği" ifadesini kullandı. 


Programda İlhan Selçuk döneminden bahseden Atalay, "Selçuk sağlığında benim paraf atmadığım bir belgeyi imzalamazdı. Güven ilişkimiz vardı" dedi. 

İbrahim Yıldız'ın görevden alınması

Atalay, Cumhuriyet gazetsinin eski Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız'ın görevden alınmadığını söyledi. "Kendi istifa etti" diyen Atalay, "1 Ağustos 2014'te gazeteye 5 yeni muhabir ve yazar geldi. Bunlarla ilgili olarak gazete içindeki bazı yazarlar tepki gösterdiler. Yıldız bunun üzerine bir veda yazısı yazarak ayrıldı" diye konuştu.

Can Dündar dönemi

Can Dündar’ın genel yayın yönetmeni olması hakkında Atalay,  "Popüler bir isimdi. Gazeteye ilişkin iddia ortaya koymuştu. 'Tirajı artırırım' diye" ifadesini kullandı. Atalay, "Can Dündar kendi tanığı arkadaşlardan bir ekip kurdu. Biz o insanların isimlerini bilmiyorduk. Milliyet’ten tanıdığı 4-5 arkadaş getirdi. Gazeteyi onlarla birlikte yaptı" dedi.

"Geçmişte liberaller yazardı"

Gazetenin Atatürkçü çizgisinden ayrılarak liberal çizgiye kaydığı iddialarına Atalay, "70'lerde 80'lerde liberaller yazardı" ifadesini kullanarak, "Yayın çizgisinde assolan haberleridir.  Cumhuriyet'te eskiden liberaller yazardı. 70'lerde 80'lerde yazarlardı. Sosyalistler yazardı. Onlar Atatürkçü değillerdir" ifadesini kullandı. 

Atalay şöyle konuştu:

"Benim için bir gazete, haberleriyle önemlidir. Gazetelerde eskiden bu kadar köşe yazarı yoktu. Cumhuriyet'in eskiden 13-14 tane köşe yazarı vardı. Bugün 50'nin üstüne köşe yazarı var." 

Logo tartışması

Geçmişte Cumhuriyet logosunun üzerine haber/yorum koyulmamasına ilişkin olarak Atalay, "Şekli tabulara teslim olmadık. Logonun en üstte olmasıyla altta olmasının tartışılması safsatadır. Değerlerinizi koruyarsanız logo aşağıda olmuş yukarıda olmuş fark etmez. Diğer şeyleri öne çıkarmak anlamsız" dedi. 

Tiraj tartışması

Atalay gazetenin tirajının azaldığına yönelik olarak açıklaması programda tartışmaya neden oldu. "Cumhuriyet Haziran ve Temmuz aylarında 38-39 bin tirajı civarındaydı" diyen Atalay, "Biz ayrıldıktan sonra tiraj 34 bine kadar düşmüştür" dedi. Yayın sırasında Aysever tiraj rakamlarına bakarak, "37 bin" olduğunu söyledi. Atalay da "İnşallah" diyerek, "Günlüğe bakmayın, haftanın ortalamasına bakın. Kitap eki nedeniyle 3-4 bin fazla satar" ifadesini kullandı.   

Eklerin kaldırılması

Gazetenin sokak ve bilim eklerinin kaldırılması hakkında da konuşan Atalay, "Mali nedenlerden dolayı kaldırıldı. Asla içerikle ilgili bir şey değildir. Gazetenin yaşaması için hoşa gitmeyen ekonomik tedbirler almak zorundasınız" diye konuştu.

"Can Dündar anormal bir para aldı" iddiası

Atalay, "Can Dündar anormal bir para aldı mı?" sorusunu, "Hayır, böyle bir para almadı. Cumhuriyet'e gelen biri anormal ücretle çalışmayacağını bilerek gelir" diye yanıtladı.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ