AİHM’den ‘Özgür Gündem’ kararı: Türkiye tazminat ödenecek

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile ilgili davada Türkiye’yi haksız bularak para cezasına hükmetti.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile ilgili davada Türkiye’yi haksız bularak para cezasına hükmetti. Mahkeme, söz konusu yazıların 'şiddet çağrısı ya da nefret söylemi olarak' değerlendirilmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Mahkemenin kararı uyarınca, Türkiye hükümeti 2016 yılında kapatılan Özgür Gündem gazetesinin sahibi Ali Gürbüz’e 3 bin 500 euro (yaklaşık 21 bin 500 TL) tazminat ödeyecek.

10’UNCU MADDE İHLAL EDİLDİ 


DW Türkçe’nin haberine göre; Ali Gürbüz’ün 5 ila 7 yıl süren yargılamaların tümünden beraat ettiği vurgulayan AİHM, Türkiye’nin de imzacısı olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğünü düzenleyen 10’uncu maddesinin ihlal edildiği sonucuna vardı.

‘SİSTEMATİK SORUŞTURMALAR’ 

Ankara’nın kararı temyize götürme hakkı bulunurken, AİHM kararında gazeteye karşı soruşturmaların “yazıların içeriğine bakılmaksızın sistematik bir şekilde başlatıldığı” ifadesi kullanıldı.

AİHM’in karar metninde ayrıca, soruşturmalarda yer alan bazı açıklamaların sansürlenmeye çalışıldığı belirtildi.

‘ŞİDDET ÇAĞRISI YA DA NEFRET SÖYLEMİ YOK’

Soruşturmada geçen kimi yazıların ise ‘Noel kutlamaları’ gibi içeriği olduğunu belirten mahkeme, söz konusu yazıların şiddet çağrısı ya da nefret söylemi olarak değerlendirilmesinin mümkün olmadığını kaydetti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MEDYA HABERLERİ