İran'da Nurgül Yeşilçay tartışması

İran Kültür Bakanı Abbas Salihi, Yedullah’ın Güzel Cini adlı filmde rol alan Nurgül Yeşilçay’ın kadrodan çıkartılmasını istedi.
Yapımcı Mehrdad Farid ise, “Bu mümkün değil. Film bitti ve yakında vizyona girecek” dedi.

Oyuncu Nurgül Yeşilçay'ın, İran'lı yönetmen Bayram Fazlı ile çalıştığı Yedullah’ın Güzel Cini adlı filmin çekimleri İsfahan'da tamamlandı. Ancak gfilmle ilgili ilginç bir tartışma, İran'da gündem yarattı.

Yapımcı Mehrdad Farid, "İran Kültür ve İslami İrşad Bakanı Abbas Salihi, bana ve yönetmen arkadaşımız Bayram Fazlı'ya filmden Nurgül Yeşilçay'ı çıkarmamızı istedi" dedi.Farid sözlerine şöyle devam etti: Oyuncu kadrosunda veya çekimlerde herhangi bir değişiklik yapmak imkansız. Senaryoyu İran Sinema Örgütü'ne sunup filmin üretim lisansı için başvurduğumuzda Türk oyuncunun projede yer alacağı açık bir şekilde belirtilmişti. Yetkililer, buna rağmen projeye, onay verdiler"

Farid, Güzel Cin' filminin Türk ve İran ortak yapımı olduğu için projede tek taraflı değişiklik yapamayacaklarını da sözlerine ekledi.

Film için İran ve Türkiye'nin yanı sıra çeşitli Arap ülkelerinde de gala töreni düzenleyeceklerini belirten yapımcı Yedullah’ın Güzel Cini'ni Şubat 2018'de Tahran'da düzenlenecek olan Fajr Film Festivali'nde de sunmayı da planladığını söyledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MAGAZİN HABERLERİ