Erdoğan'dan kararname: Milyonlarca borçlu ücretsiz ilaç alamayacak!

Eklenme tarihi :
Erdoğan'dan kararname: Milyonlarca borçlu ücretsiz ilaç alamayacak!
AKP'li Cumhurbaşkanı kararnamesi ile çiftçi ve esnaf 2021 sonuna kadar devlet ve üniversite hastanelerinde muayene olabilecek ancak eczaneye gittiklerinde ücretsiz ilaç alamayacak.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) ve BAĞ-KUR prim borcu olanların sağlık hizmetine ulaşamamasına dönük tepkiler üzerine AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kararname yayımladı.

Kararname ile borcunu ödeyemediği için sağlık hizmetinden yararlanamayan milyonlarca çiftçi ve esnafın bu yıl sonuna kadar Devlet Hastaneleri ve Devlet Üniversite Hastanelerinde muayene olabilmesi sağlandı.


Ancak muayene olan borçlular eczaneye gittiklerinde ilaç alamayacak.

“İlaç konusu bir an evvel çözülmeli” diyerek duruma tepki gösteren TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi CHP Milletvekili Av. Cavit Arı, alınan kararın pandemi gibi bir dönemde ciddi sorun yaratacağını ifade etti.

ESNAF VE ÇİFTÇİ CAN ÇEKİŞİYOR

Pandemi döneminde esnaf ve çiftçiye yeterli desteğin sağlanmadığını ifade eden Arı, “NACE kodu verilmiş bulunan 1521 esnaf grubumuz var. Ancak ne acıdır ki sadece bu esnaf gruplarından 133 meslek grubuna devlet tarafından destek verilebilmekte. O da gelir kaybı adı altında 3 ay süreyle 1000 TL’lik destek. Esnaf ve çiftçimiz bu şekilde can çekişirken bugünlerde başka bir sorunla yine karşı karşıya kalmış durumda. O da iki ay süreyle prim borcu olan esnafımız ve çiftçimiz üçüncü aya geçtiği takdirde eczaneden ilaç alamamakta” dedi.

"BU UYGULAMAYA SON VERİLMELİ"

Yeterli geliri sağlayabilecek iş yapamayan esnaf ve çiftçilerin prim borçlarını da ödeyemediğini ifade eden Arı, “Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanına, Ticaret Bakanına ve Sağlık Bakanına duyurmak istiyorum. Bakın esnafımız ve çiftçimiz primini zaten zor ödemekte. İki ay gecikmiş borcu olanın eczaneden ilaç alamadığı bu uygulamaya bir an evvel son verilmeli, en azından bu korona sürecinde esnafımız, çiftçimiz ve vatandaşımız prim borcu da olsa eczaneden ilaç alabilmeli diyorum” diye belirtti.
BENZER HABERLER
EKONOMİ HABERLERİ