Tarihi Divanhane Kapısı Karakolu'nda restorasyon faciası!

İstanbul Kasımpaşa'da bulunan tarihi Divanhane Kapısı Karakolu'nda kompresörlü hilti ile restorasyon çalışması yapıldı.

İstanbul Kasımpaşa'da bulunan tarihi Divanhane Kapısı Karakolu'nda kompresörlü hilti ile yapılan restorasyon çalışması tepkiye neden oldu.

Mimari Restorasyon Kültür Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Serhat Şahin, sosyal medya hesabından restorasyonu devam eden tarihi yapının üstünde yer alan duvarların hilti ile yıkıldığı görüntüleri paylaştı.


Şahin, "Bir tarih yok edilmemeli. Çok Yazık" diyerek "Bu vahşet yıkımı durdurun" sözleriyle çalışmanın durdurulması için çağrı yaptı.
 
MAHİR POLAT: İBB EKİPLERİMİZ ŞANTİYE ALANINDA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Twttier hesabından yaptığı açıklamada, restorasyonun acilen durdurulması gerektiğini belirtti.

Polat, "İstanbul’da tarihinin kaderi hilti mi! Galata Kulesi’nden sonra Sultan Abdülaziz Han’ın yaptırdığı Divanhane Kapısı Karakolu’nun da hiltilerle yıkılması ve kurul onayı ile daha geride taklidinin yapılması İstanbul’un tarihi kimliği için büyük yanlış acilen durdurulmalı" ifadelerini kullandı.

"Bu yanlış karardan dönülmesi ve Koruma Kurulu kararının iptal edilmesi, sahada iş makineler ile yapımın durdurulması için İBB KUDEB birimi denetim ekiplerimiz şantiye alanındalar" diyen Polat, şunları ifade etti:

"Divanhane Ön Karakol Binası eşsiz bir mimari tarihi değerdir. Yol genişletmeye kurban edilip taklidinin yapılması çok yanlış bir uygulamadır. Şantiyenin acilen durdurulmalı, binanın kurtarılmalı, Osmanlı’ya, İstanbul’a, ecdada saygı için koruma kurulları kararını iptal etmeli." 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ