Sinemada “mısır krizi” çözüldü

Meclis’ten geçen kanun tasarısıyla “mısırlı sinema bileti” uygulamasına son verildi. Yapımcılarla sinema salonlarını işleten Mars Cinema Group arasında bilet fiyatı krizi yaşanmıştı.
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni karara bağladı.


SALON İŞLETMECİSİ MENÜLÜ KAMPANYA YAPAMAYACAK

Kabul edilen kanun ile salon işletmecilerinin içerisinde sinema bileti barındıran promosyon, abonelik, kampanya gerçekleştirmesi yasaklandı.

Yasa ile gelen düzenlemeler şöyle:

Sinemada film öncesi reklamların süresi 10 dakikayı geçmeyecek.

Fragman gösterim süresi en az 3, en fazla 5 dakika olacak.

Kamu spotu veya devlet destekli sosyal sorumluluk projeleri bu süreye dahil edilmeyecek.

Öğrencilere özel indirimli bilet, özel meslek gruplarına özel indirimler, halk günü gibi etkinlikler filmin yapımcısı ve dağıtımcısının beraber yapacağı sözleşmeyle belirlenecek. Bu anlaşmalar dışında promosyon veya kampanya yapılamayacak.

Sinema biletiyle birlikte farklı bir ürün satılamayacak. Mısır, kola veya ek bir menüyle sinema bileti birleştirilemeyecek.

Değerlendirme ve sınıflandırma dışı film yayınlayanlara 50 bin TL, fragman ve film arası sürelerine uymayan işletmecilere ise salon başına 50 bin TL ceza kesilecek.

3 SİNEMA SALONUNDAN BİRİNİ MARS GROUP İŞLETİYOR

Sinema yapımcıları Türkiye’de 2  bin 700 sinema salonundan 848’ini elinde bulunduran Mars Cinema Group, bilet fiyatlarını promosyon vb gerekçelerle artırmasına karşılık kendi payında herhangi bir değişikliği olmadığını belirtmişti. Cem Yılmaz son filmini vizyondan çekebileceğini açıklamıştı.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ