Fatih Akın ilk Hollywood filmiyle geliyor

Ocak ayında neo-Nazi terör örgütü NSU’nun cinayetlerine gönderme yapan filmi 'Paramparça' ile en iyi yabancı film dalında Altın Küre’ye layık görülen 44 yaşındaki Fatih Akın, şimdi bir Holywood filmini yönetecek.Hollywood’da ilk filmine hazırlanan Fatih Akın, romancı Stephen King’in eserinden uyarlanan Tepki’nin (Firestarter) yönetmenliğini yapacak.


In The Fade filmiyle geçen yılki Cannes Film Festivali‘nde büyük ses getiren ve başrol oyuncusu Diane Kruger’a En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazandıran Fatih Akın, bir Stephen King uyarlaması çekmeye hazırlanıyor.

Aynı filmle bir de Altın Küre kazanan Akın, bu ödülle birlikte ABD’de tanınırlığını da arttırmış oldu. Şimdi ise Universal Pictures yapımcılığında Stephen King’in 1980 yılında yazdığı Firestarter isimli romanı sinemaya uyarlayacak. Kitapta, ebeveynleri gizli bir deneye katılmış olan Charlie’nin, doğduktan sonra ateş yaratıp, kontrol edebildiği farkediliyor ve sonrasında devlet ve bir takım gizli kuruluşların bu güçten yararlanmak istemesi anlatılıyor. Film daha önce 1984 yılında da sinemaya uyarlanmıştı.

Filmin senaryosunu Narcos‘un 4. sezonunda yazarlık yapmış Scott Teems üstlenecek. Yapımcılar arasında Universal Pictures ve Blumhouse Productions gibi Hollywood’un büyük şirketleri bulunuyor. Filmin çekimlerine ne zaman başlanacağı henüz bilinmiyor.

 

44 yaşındaki Akın, ocak ayında neo-Nazi terör örgütü NSU’nun cinayetlerine gönderme yapan filmi Paramparça (Aus dem Nichts) ile en iyi yabancı film dalında Altın Küre’ye layık görülmüştü.

Akın, 2004 yılında Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı kazandığı Duvara Karşı (Gegen die Wand) filmiyle adını uluslararası çapta duyurmuştu.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ