Altın Ayı'yı Alcarràs aldı

Avrupa'nın en önemli film festivallerinden "Berlinale" büyük ödülleri sahiplerini buldu.

10 Şubat'ta başlayan 72. Berlinale'de 18 film "Altın Ayı" ödülü için yarıştı. Festivalde 69 ülkeden 256 film gösterildi.

En iyi film için verilen Altın Ayı, Katalan yönetmen Carla Simon'un çektiği Alcarràs'a, en iyi yönetmen için Gümüş Ayı Claire Denis'ye, en iyi başrol oyuncusuna verilen Gümüş Ayı da Türkiye kökenli komedyen Meltem Kaptan'a gitti.


Barcelona'da doğan yönetmen Carla Simón daha önce "Summer 1993" ile İspanya'nın 2017 en iyi yabancı film Oscar adayı seçilmişti.

Alcarràs baştan sona Katalan dilinde çekildi ve Berlinale'de Altın Ayı ödülünü kazanan ilk Katalanca film oldu. Yönetmenin yaşantısından taşıdığı izler nedeniyle yarı-otobiyografik bir film olarak değerlendiriliyor.

Film yönetmenin çocukluğunun geçtiği Alcarràs köyünde şeftali yetiştiriciliği ile uğraşan bir çiftçi ailesinin yaşantısını konu alıyor. Bölgede yaşayan çiftçiler de filmde oyuncu olarak yer alıyor.

Tamamen toprağa ve toprakla çalışan işçilere odaklanan film, ailenin etrafında gelişen ve çiftçiliğin bitmesi, eski yaşam tarzının modernleşme karşısında yenilmesi ekseninde yaşanan olaylara yer veriyor. Çiftçilerin yaşadıkları sorunlar, topraklarının elinden alınması ve bu olayların büyük aileler ve farklı kuşaklardan aile üyeleri üzerindeki etkisi hem dingin kamera hareketleri hem de yeri geldiğinde ritmi artıran başarılı kurgusu ile anlatılıyor.

Jüri Büyük Ödülü'nün Gümüş Ayısı Güney Koreli Yönetmen Hong Sangsoo'nun siyah beyaz çektiği So-seol-ga-ui yeong-hwa ya da "The Novelist's Film" (Romancının Filmi) oldu. Usta yönetmenin tarzını tam anlamıyla yansıtışı ve öyküsüyle büyük beğeni topladı.

En iyi yönetmen dalında Gümüş Ayı ödülüyse 1988 yapımı Chocolat filmi ile hafızalara kazınan Fransız kadın yönetmen Claire Denis'ye verildi. Denis ödülü ünlü oyuncu Juliette Binoche'nin başrolünü üstlendiği "On Both Sides of the Blade" filmiyle kazandı.

Öte yandan "Rabiye Kurnaz George Bush'a Karşı"daki başarılı oyunculuğuyla dikkat çeken Meltem Kapta,n "en iyi başrol oyuncusu"na verilen Gümüş Ayı ödülünü kazandı.

Endonezya'nın yakın tarihinden bir kadın öyküsüne odaklanan Nana filminde başarılı performansıyla dikkat çeken Lauri Basuki ise en iyi yardımcı oyuncu ödülünü aldı.

Daha önce en iyi erkek ve en iyi kadın oyuncu ödüllerini ayrı ayrı dağıtan festival, artık bu kategorilerde cinsiyet ayrımı yapmaksızın "en iyi oyuncu" ve "en iyi yardımcı oyuncu" ödülleri veriyor.

Festivalde, ödül dağıtılan kategoriler ve bu yılın kazananları şöyle:

En İyi Film (Altın Ayı): Carla Simon/ "Alcarras"

Jüri Büyük Ödülü: Hong Sangsoo/ "The Novelist's Film"

Jüri Ödülü: Natalia Lopez Gallardo/"Robe of Gams"

En İyi Yönetmen: Claire Denis/ "Both Sides of the Blade"

En İyi Başrol Oyuncusu: Meltem Kaptan / "Rabiye Kurnaz George W. Bush'a karşı"

En İyi Yardımcı Oyuncu: Laura Basuki / "Nana "

En İyi Senaryo: Laila Stieler / "Rabiye Kurnaz George W. Bush'a karşı"

En İyi Sanatsal Performans: Rithy Panh / "Everything Will Be Ok"

En İyi Belgesel: The Myanmar Film Collective/"Myanmar Diaries"

En İyi İlk Film: Kurdwin Ayub/"Sonne"

En İyi Kısa Film (Altın Ayı) : Anastasia Veber / "Trap"
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER KÜLTÜR & SANAT HABERLERİ