Yüzde 65 engelli ve hasta hükümlü Bilal Danış'ın annesinin feryadına geç olmadan kulak verin

İzmir Şakran Cezaevi'nde dört yıldır tutuklu bulunan yüzde 65 engelli ve hasta hükümlü olan Bilal Danış'ın annesi Mukadder Danış, oğlunun çok zor durumda olduğunu belirterek, "Bir anne olarak çok üzgün ve çaresizim" dedi.

Mukadder Danış, sosyal medyada hasta tutuklu oğlu için adalet arayan bir anne. Oğlu Bilal Danış’ın 2011’de geçirdiği trafik kazasında bir kolu sakat kaldı. Dört yıldır İzmir Şakran 2 Bu T Tipi Cezaevi’nde tutuklu. Bir yıl içinde iki kez mide kanaması geçirdi.

KALIN BAĞIRSAĞIN TAMAMI ALINACAK


Anne Mukadder Danış, oğlunun mide kanamasıyla birlikte bağırsak kanaması da olduğunu belirterek, “Perşembe günü doktora götürmüşler. Ameliyat gerekiyormuş. Kalın bağırsağın tamamı fazla polipten dolayı alınacakmış. Şimdi cezaevinde karantinada, çok zor durumda. Rapor verilse tahliye olsa ve tedavisi için uğraşsa. Kendi yalnız yapamaz ve yardıma ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

“BİR ANNE OLARAK ÇARESİZİM”

Oğluna engelli veya hasta raporu almak istediğini, denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılmasını isteyen Mukadder Danış, “Bir anne olarak çok üzgün ve çaresizim. Engelli ve hasta raporu verilse, denetimli serbestlikten faydalansa, bir can kurtulsa ne olur. Şimdi tek isteğim İzmir Yeşilyurt Hastanesinden rapor almak” dedi.

Bilal Danış’ın Mart ayından beri devam eden koronavirüs pandemisi nedeniyle tedavisinin aksadığı, kanamasının yanında sürekli sancı çektiği de öğrenildi.
GERGERLİOĞLU: KOLSUZ İNSAN TAHLİYE EDİLMELİYDİ

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da Bilal Danış’ın durumunu 1 Aralık 2017 tarihinde sosyal medya hesabından duyurmuş ve “Bilal Danış trafik kazası sonucu kolunu kaybetmesinden hemen sonra tutukluluk ve hüküm yemiş, ama cezaevinde zor durumda ve psikolojisi bozuk olmasına rağmen tutukluluğunun devamına karar verilmiş, kolsuz bir insan tahliye edilmeliydi @adalet_bakanlik” ifadelerini kullanmıştı.

TARİH ÖĞRETMENİYDİ

1990 doğumlu Bilal Danış, Ege Üniversitesi Tarih Bölümü’nde okurken 2010 yılında geçirdiği trafik kazasında sol kolunu kaybetti. Yüzde 60 engellilik raporu verildi kendisine. Zor şartlarda okulunu bitiren Danış, İzmir Sağlık Müdürlüğü’nde engelli kadrosundan yararlanarak çalışmaya başladı. Genç yaşta engelli olmanın psikolojik sıkıntılarını yaşayan Danış, 2016’da daha farklı bir stresle karşılaştı. Gülen cemaatine yönelik soruşturmalar kapsamında 20 Kasım 2016’da gözaltına alındı, bir gün sonra da tutuklanıp Şakran’a gönderildi.

Bilal Danış, çıkarıldığı mahkemece 9 yıl 3 ay halis cezasına çarptırıldı. Danış’ın cezası Yargıtay tarafından onandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ