UNICEF: 2018'in ilk ayında Suriye'de en az 60 çocuk öldürüldü

Birleşmiş Milletler'e bağlı kuruluş UNICEF, Suriye'de 2018 yılının ilk ayında öldürülen çocuk sayısını açıkladı.
UNICEF, Suriye’de son bir ayda en az 60 çocuğun öldürüldüğünü açıkladı. Efrin’de Türkiye’nin saldırılarından sonra 15 bini aşkın insanın kırsaldan şehir merkezine göç ettiğini kaydetti. 

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF), Suriye’deki duruma ilişkin haftalık bilgilendirmesini yaptı. İç savaşın başladığı yedi yıl öncesinden bugüne kadar Suriye’de çocukların ölmeye devam ettiğini, yaralandığını ve göç etmek zorunda kaldığını belirten UNICEF, 2018 yılının sadece ilk ayında 60 çocuğun öldürüldüğünü kaydetti. UNICEF, özellikle Afrin, İdlib, Şam ve Doğu Ghouta bölgelerinde şiddetin devam ettiğini, bundan en çok kadın ve çocukların etkilendiğini vurguladı. 

Suriye’de 15 Aralık 2017’den 22 Ocak 2018 tarihine kadar çeyrek milyon insanın ülkenin farklı yerlerine göç etmek zorunda kaldığını belirten UNICEF, çocuklar başta olmak üzere insanların büyük bir kısmının sağlık, eğitim, gıda ve diğer insani temel yardım ve olanaklardan mahrum olduğuna dikkat çekti. 


Türkiye’nin saldırılarının başladığı 20 Ocak’tan beri Afrin’de yaşananlara dikkat çeken UNICEF, şu ana kadar 15 bini aşkın insanın kırsal yerleşim yerlerinden Afrin şehir merkezine göç etmek zorunda kaldığını ve bu insanların buradaki okul ve benzeri kamu binalarının yanı sıra yapımı bitmeyen binalarda yaşamak zorunda kaldığını söyledi. UNICEF, patlayıcı maddelerin can almaya devam ettiğini de kaydetti. (Mezopotamya Ajansı) 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ