"Ümit Horzum ve diğer kaçırılanlara ne oldu?"

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan Ankara’da zorla kaçırılanları Meclis'e sordu. 
TBMM İnsan Haklarını inceleme Komisyonu Başkan Vekili ve Ankara milletvekili Şenal Sarıhan, OHAL süreci ile birlikte yeniden artan zorla kaybedilme iddialarını  Meclis Genel Kurulu’nda bir kez daha gündeme getirdi. Mayıs 2017’de  Başbakan Binali Yıldırım’a konuya ilişkin soru önergesi verdiğini anımsatan Sarıhan, “Önergeyi verdiğimiz Mayıs ayından bugüne ne tarafımıza herhangi bir yanıt ne de kaybedildiği iddia edilen kişilerin ailelerine resmi bir açıklama yapılmıştır. Bunlardan biri Aralık 2016’dan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Ümit Horzum’un eşi. İki çocuk annesi ve tek başına bir kadın olarak mücadele eden, eşinin nerede olduğunu bulmak için görevlilerin yapması gereken delil toplama işini bile kendisi üstlenen bir kadın ve anne şöyle diyor: 'Çok korkuyorum. Eşimin başına bir şey gelmesinden de. Çocuklarımdan da. Kendimden de. Dışarı çıkarken eve dönememe korkusu yaşıyorum'” ifadelerini kullandı. Sarıhan, “Horzum’un eşinin yaşadığı korkuyu kim giderecek?” diye sordu.

“RESMİ MAKAMLAR BİR AÇIKLAMA YAPMAK ZORUNDA”

OHAL sürecinin pek çok hak ihlali yarattığının altını çizen Sarıhan, BM’nin  “Zorla kayıp Edilmeye Karşı Herkesin Korunmasına dair Bildiri”sini anımsatarak  “Zorlanmış ortadan kaybolma insanlığa karşı bir suçtur” hükmünün altını çizdi. Sarıhan, devletin yaşam hakkının korunması konusundaki yükümlülüklerini vurgulayarak “ 11 kişinin akıbeti hakkında resmi makamlar artık bir açıklama yapmak zorundadır” dedi.


NE OLMUŞTU?

Türkiye Akreditasyon Kurumunda uzman yardımcısı olarak çalışan Ümit Horzum 6 Aralık 2016 saat 18:00 sıralarında Ankara'da kaçırılmıştı. O günden bugüne eşinin bütün çabalarına rağmen Horzum hakkında bir bilgiye ulaşılamadı.

Sarıhan önergesinde ise şu bilgileri vermişti. Ankara’da aralarında polis ve MİT çalışanlarının da olduğu 11 kişinin zorla kaçırılarak kaybedildiği iddiaları İnsan Hakları Derneği’ne ulaştı. Kaçırıldığı belirtilen Turgut Çapan ve Fatih Kılıç’ın aileleri İHD’ye yazılı başvurusu üzerine İHD Birleşmiş Milletler Zorla veya İrade Dışı Kaybetmeler Çalışma Grubu’na  ve Bakanlığınıza başvuru yapıldı.

Kaçırıldığı ve zorla kaybedildiği iddia edilen isimler ve yaşananlar ise raporlara şu şekilde yansıdı:

Sunay Elmas: Ankara’da yaşayan Elmas, 27 Ocak 2016’da çocuklarını Sincan’a bıraktı, dönüşte CEPA Alışveriş Merkezi’nin önünden saat 11.00’de siyah bir transporter ile kaçırıldığı iddia ediliyor. Ailesi, Sincan’dan döndükten sonra aracının tüm görüntüleri MOBESE kameralarında olduğunu söylüyor. Eşinin Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne yaptığı başvurulardan bir sonuç çıkmadı.

Ayhan Oran: Eski MİT çalışanı. Yunanistan’da görev yaptığı sırada Haziran 2016’da Türkiye’ye çağrıldı, 17 Temmuz 2016’da açığa alındığı, 2 Ağustos 2016’da ihraç edildiği ortaya çıktı. Ailesinin verdiği bilgilere göre, 1 Kasım 2016’da saat 12.38’de bulunduğu sitenin kamera kayıtlarından bulunduğu siteden çıkışı görülüyor. Kendisinden bir daha haber alınamadı.

Mustafa Özgür Gültekin: Rekabet Kurumu çalışanıydı. 21 Aralık 2016’da, saat 18.15 sıralarında Ankara Beştepe’de kaçırıldığı iddia edildi. Ailesi çevredeki tüm kamera kayıtlarını topladı. Kayıtlarda Gültekin’in dört araç tarafından takip edildiği görülüyor. Gültekin aracından inip bir markete giriyor, alışveriş yapıp çıktıktan sonra etrafı sarılıyor ve siyah transportera bindirilerek kaçırılıyor.

Hüseyin Kötüce: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu çalışanıydı. Şubat 2017’de işyerinden çıktıktan sonra aracına binmek üzere gittiği Batıkent Metro İstasyonu otoparkından saat 19.00 civarında kaçırıldığı söylendi. Polise başvuran ailenin ısrarına rağmen araçta parmak izi tespiti yapılmadı, etraftaki kamera görüntüleri toplanmadı.

Turgut Çapan: Kapatılan Turgut Özal Üniversitesi çalışanıydı. 31 Mart 2017’de Yenimahalle’nin Şentepe semtinde kaçırıldığı iddia edildi.

Mesut Geçer: Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) eski çalışanı. MİT’ten ihraç edildikten sonra 31 Mart 2017’de Yenimahalle ilçesi Çakırlar semtinde arabası durdurularak kaçırıldığı ileri sürüldü.

Önder Asan: F... soruşturması sebebiyle kapatılan özel bir okulda öğretmendi. Yenimahalle’nin Şentepe semtinde 1 Nisan 2017’de kaçırıldığı iddia edildi. Yakınları kendi imkânlarıyla çevredeki kameraların görüntülerinin bir kısmı topladı. Asan’ın aracı, lastiği kesilmiş halde kaçırıldığı yere yakın bir noktada bulundu.

Cengiz Usta: 4 Nisan 2017 tarihinde öğretmen Cengiz Usta kayboldu. Ailesi Emniyet’ten yardım alamayınca kendi imkânlarıyla bilgi topladı ve Usta’nın benzer yöntemlerle kaçırıldığını belirledi.

Mustafa Özben: Ankara Barosu eski avukatlarından Mustafa Özben, 9 Mayıs 2017 günü öğlen saatlerinde kızını okula bırakmak üzere evinden çıktı. Özben, o gün evine geri dönmedi. Özben’in bir müddet KHK ile kapatılan Turgut Özal Üniversitesi’nde de öğretim görevlisi olarak derslere girdiği öğrenildi.

Fatih Kılıç: KHK ile mesleğinden ihraç edilen öğretmen Fatih Kılıç’tan 14 Mayıs 2017 tarihinden itibaren ailesi haber alamamaktadır. Fatih Kılıç 14 Mayıs 2017 günü saat 23.00 sıralarında Ankara Şehirler Arası Otobüs Terminali’nden (AŞTİ) ailesini yolcu ettikten sonra ortadan kayboldu. Ailenin ısrarlarına rağmen Emniyet, AŞTİ’deki kamera kayıtlarını vermedi.

Durmuş Ali Çetin: KHK ile mesleğinden ihraç edilen polis memuru Durmuş Ali Çetin, 17 Mayıs 2017’de kaçırıldı. 7 ay önce açığa alınıp daha sonra da meslekten ihraç edilen 3 çocuk babası Durmuş Ali Çetin, Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesine bağlı Arıtaş Mahallesi’nde yaşadığı evden sabah saatlerinde ayrıldı ve bir daha dönmedi. Aile polisten yardım alamamaktan şikâyetçi.

İnsan Hakları Aktivisti, Artı Gerçek yazarı Ömer Faruk Gergerlioğlu, son yazısında kendisi gibi KHK ile mesleğinden ihraç edilen Horzum'un eşinin yaşadıklarını anlattı.  


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ