"Süreç uzarsa intihar vakaları başlayabilir"

OHAL'den dolayı 1100 hekim mesleğe başlayamadı!
Doktorların güvencesiz çalışma koşulları, ekim ayında iki gün içinde üç hekimin intiharı ile gündeme gelmişti. OHAL döneminde ‘güvenlik soruşturması’ sonuçlanmayan 1100 doktor henüz mesleğe başlayamazken, süreç uzadıkça, mahalle baskısına maruz kalan doktorlar açısından, ‘intihar vakalarının başlayabileceği’ belirtiliyor.

‘ECZANEYE ÇIRAK OLARAK BAŞVURDUM’

BBC Türkçe servisinin haberine göre; atanamayan doktorlar, tebligatlarını bekledikleri süre içinde ise market kasiyerliği, inşaat işçiliği ve eczane çıraklığı gibi asgari ücretli işlere başvuruyor. Atanamadığı için iş arayan hekimlerden biri, “Geçen çırak arayan bir eczaneye uğradım, ‘Biz doktor çalıştırmaktan utanırız’ dediler ve işe almadılar. O yüzden market kasiyerliği, garsonluk gibi işlere bakıyorum. Bu süreçte inşaat işçisi olarak çalışmak zorunda kalan arkadaşlarım da var” dedi.


“SÜREÇ UZARSA İNTİHAR VAKALARI BAŞLAYABİLİR’

Yaptığı iş başvurularında, ‘Biz, bir doktoru bu işte çalıştıramayız’ yanıtını aldığını fakat çalışmak zorunda olduğunu şöyle dile getiren bir başka doktor ise şöyle konuştu: Bunca yıl okumuş ve 28 yaşına gelmiş bir insan olarak ailemizi geçindirmemiz gerekiyor. Şu an hamallık yapmam gerekse gidip hamallık yapacağım, borç içindeyim. İnanın ben dahil birçok arkadaşımız depresyonda. Süreç biraz daha uzarsa, intihar vakalarının başlayacağına inanıyorum. Altı aydır evden dışarı, insan içine çıkamıyoruz.

Atanamadığı için nişanlısının ailesi tarafından kendisine şüphe ile bakıldığını ve maddi zorluklar içinde okuduğunu anlatan bir başka doktor ise, “Tebligatım gelmeyince, başka bir işte çalışmayı düşündüm ama vazgeçtik. Çevredekilerin ‘Doktorum diyor başka işte çalışıyor, acaba bize yalan mı söylüyor’ diye düşünmelerinden çekindik” şeklinde konuştu.

‘ENGEL, GÜVENLİK SORUŞTURMALARI’

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise atamalardaki gecikmelerin güvenlik soruşturmalarından kaynaklandığını belirtilerek, “Güvenlik soruşturmaları tamamlandıkça, hekimlere tebligatlar yapılmaktadır” denildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ