Silivri Cezaevinde yalnız kalmaması gereken Epilepsi hastası tek kişilik hücrede tutuluyor

Silivri Cezaevinde yalnız kalmaması gereken bir mahkumun yalnız bırakıldığı kaydedildi. Epilepsi yani sara hastalığı insana her an kriz geçirtebilir. Cezaevi yönetimi bunu bile bile epilepsi hastasını 11 gündür tek kişilik hücrede tututyor.
Birgün Gazetesi'nin haberine göre, Silivri Cezaevi’nde yalnız kalması sakıncalı epilepsi hastası tutuklu 11 gündür tek kişilik hücrede tutulduğu öne sürüldü. 18 yaşını yeni dolduran Hakan İnci 18 Kasım’da tutuklandı. Epilepsi hastalığı nedeniyle her an kriz geçirme riski bulunan ve yalnız kalmasının hayati sonuçlar doğuracağı ifade edilen İnci, yanında en az bir mahkûmun bulunduğu koğuşa geçmek için talepte bulundu. Cezaevi yönetimi tarafından hücreden koğuşa geçme talebi her seferinde reddedilen İnci, Cumartesi günü açlık grevine başladı. Cezaevi yönetiminin dört günü geride bırakan açlık grevini bitirmesini istediği İnci, hücreden çıkartılana kadar bu talebi kabul etmeyeceğini ifade etti.

Daha önce mahkumlara ters kelepçe ve çıplak hücre cezası ile gündeme gelen Şakran Cezaevi’nde de tepki çeken uygulamalar sürüyor. Koğuşlarındaki kırık sandalyelerin değiştirilmesini isteyen mahkûmlar Samander Karakaraya, Cengiz Kırlangıç, Cengiz Özer, Mustafa Koçak, Coşkun Şimşek, Taylan Gültekin ve Ulaş İnci’nin talebi kabul edilmedi.

“Kendi paranızla alın”

Koğuşlarda bulunan yatak, çarşaf, ranza, sandalye gibi malzemelerin devlet tarafından karşılanmasının zorunlu olduğunu anlatan mahkûmlara, cezaevi yönetimi tarafından “kantin” adres olarak gösterildi. “Sandalyeleri kendi paranızla alın” yanıtını veren cezaevi yönetimine tepki gösteren mahkumlar, cezaevi savcılığına bu konu hakkında birçok kez dilekçe yazdıklarını anlattı. Mahkumlar dilekçelerin cezaevi yönetimi tarafından gönderilmediğini ve kendilerine iade edildiğini iddia etti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ