Semih Terzi'nin eşi 'Sippenhaft' uygulamasıyla hapis cezasına çarptırıldı

Adolf Hitler, başarısız veya suçlu kişilerle ilgili 'Sippenhaft' uygulamasına başvurarak bu kişilerin yakınlarını cezalandırıyordu. Semih Terzi'nin eşi bugün ortaya çıkan haberlerde 18 yıl hapis cezasına çarptırıldığı duyuruldu.
Ömer Halis Demir tarafından darbe girişimi gecesi General Semih Terzi öldürülmüştü. AKP rejimi ise cezayı eşi Nazire Terzi'ye kesti. Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım suçundan 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu uygulama tarihte diktatörler tarafından uygulanmış 'Sippenhaft' uygulamasını hatırlattı. 

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında Nazire Terzi son söz olarak, "Beraatımı istiyorum. Silahlı terör örgütü ile herhangi bir bağlantım yoktur. Gerçeklerin ortaya çıkmasını istiyorum" dedi ancak ceza almasını engellemedi. 

Mahkeme, anayasayı ihlal suçuna yardım etmekten Terzi'ye 18 yıl hapis cezası verdi.


SİPPENHAFT NEDİR?
İnsanın tüylerini diken diken eden ve tarih kitaplarında ‘Sippenhaft’ adı verilen uygulamanın ortak özelliği, dikta dönemlerinin ortak cezalandırma yöntemi olması.

Bu konuyla ilgili TR724 yazarı Barbaros Kartal, bir video çalışması hazırladı. 

Kısaca, sanığın, şüphelinin ya da suçlunun çocuklarını, yakınlarını cezalandırmak… Bu uygulamayı tarihte kimler, nasıl mı kullandı?

Buna ilişkin videoyu izleyerek daha önceki diktatörlerin uygulamalarını görebilirsiniz!

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ