Rize’de hakimden işkencecilere şüpheli koruma

Rize Ağır Ceza Mahkemesinde, 15 Temmuz sonrası “yok etme” operasyonlarında gözaltına alınıp tutuklanan sivillerin yargılamasına başlanıldı.
23 Şubat 2016 günü Mustafa Külünkoğlu, Zeki Rıza Çemberci, Ruşen Çolak, Şaban Arı, Yunuz Kotiloğlu, Hasan Fehmi Demircan, Nihat Işık, Yusuf Karadağ, Ali Kara, Enver Ak, Musa Serdaroğlu, Sebahattin Uzun’un yargılaması yapıldı. 2 Mart 2016 günü ise Yusuf Erdem, Murat Kurnaz, Hakan E, Mehmet Ali D, Turgut Y, Eyüp U. ve Fatih E., Adnan D’nin yargılaması yapıldı.

Sözde darbe girişimi açılan davalardan olan Rize 1. Ağır Ceza Mahkemesinin davalarında Mahkeme Başkanı Bayram Kantık’ın sanıklara hitaben yaptığı yorumlar ise endişe verici.
Mahkeme Başkanı Bayram Kantık, “Devletin polisi akıllı insanlarsınız. Nasıl böyle bir yapıya ihtiyaç duydunuz? 28 Şubat’ı belki sizler görmediniz ama birçok arkadaşınız gördü. Bu yapıdan alkol alanları gördüm, dondum kaldım. Neden? diye sorunca ‘bundan sonra talimat böyle’ dediler. Devlet, Allah rızası için doğru dürüst ibadetini yapana, namazını kılana bir şey der mi?” yorumlarında bulunması, Kantık’ın davayı tarafsız yöneteceğine dair ciddi şüpheler uyandırdı.


Sanıkların Polis tarafından alınan ifadelerinin doğru olmadığını, bu ifadelerin işkence ve kötü muamele ile alındığını anlatmak istemelerine rağmen, Başkan Bayram Kantık sanıkların sözünü keserek işkence vakalarını anlatmalarına müsade etmediği öğrenildi.

Geçtiğimiz günlerde Kırıkkale’de görülmeye başlayan bir davada sanıklar, yakınlarının salondan çıkarılmasını talep ettikten sonra cinsel saldırı dahil gözaltında maruz kaldıkları işkenceleri anlatmışlardı. Bir işkence mağduru, işkenceci bir polisi duruşma salonunda izleyiciler arasında görüp teşhis ettiğinde işkenceci polis salondan kaçmıştı.
Mahkeme Başkanı Bayram Kantık’ın duruşmada sanıkların işkence olaylarını anltamasını engellemesi, işkenceci polislerin korunmaya çalıştığını gösteriyor.
Diğer taraftan ifadelerin işkence ile alınması davaların seyrini değiştirecek en önemli olaylar. Nitekim işkence ile alınan ifadelerin gerçeklerden uzak, polis kurgusu olma ihtimali çok yüksek. Hukuken kıymeti olmayan bu ifadelerle davalarda hüküm verilmesinden endişe ediliyor.

Hakim Mustafa Kantık’ın aynı zamanda Rize Adalet Komisyonu Başkanı olması sebebi ile mahkemenin diğer üye hakimlerini baskı altına alması akıllara gelen kötü senaryolar arasında.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ