Rize Emniyeti'nde işkenceler yapıldığı ve üzerinin kapatıldığı ortaya çıktı

Olağanüstü Hal (OHAL) ile Cemaate yakın oldukları iddiasıyla gözaltına alınan ve tutuklanan insanlara işkence yapıldığına ilişkin bilgiler gelmeye devam ediyor. Rize'de birçok kişinin işkenceye maruz bırakıldığı bilgileri geliyor.
Rize'de 16 Şubat'ta Cemaate üye olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Kemal Sağlam'ın 14 gün boyunca işkenceye maruz kaldığı ve mahkemeye çıkarıldığı esnada mahkeme başkanının da görmezden geldiği ortaya çıktı. 

Şaibeli 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında Cemaate üye oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan insanlara işkence yapıldığı bilgileri gelmeye devam ediyor. Gözaltında işkenceyle öldürüldüğü netleşen öğretmen Gökhan Açıkkollu vakası hala tazeliğini korurken işkenceci polislerin yargılanmasına izin verilmiyor. Mücadeleye ‘zarar’ verir endişesiyle işkence iddiaları görmezden geliniyor ve hiçbir işlem yapılmıyor.

Rize’de de işkence mağdurlarının konuşmasına dahi izin verilmiyor. Rize Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanı Bayram Kantık’ın işkence gördüklerini belirten sanıkların duruşmalarda konuşmalarına dahi izin vermediği kaydediliyor. Yeni bir işkence vakasının da darp raporlarına rağmen gizlenmeye çalışıldığı iddia edildi.


16 Şubat günü Cemaate üye olduğu iddiasıyla gözaltına alınan Kemal Sağlam’ın (35) 14 gün boyunca işkence gördüğü öğrenildi. Vücuduna elektrok şok verilen ve buzlu suyla işkence yapılan Sağlam’ın hala vücudunun bazı yerlerini kullanamadığı belirtildi. Rize Emniyetinde görevli Gökmen, Mahmut, Kamil ve Hüseyin isimli polisler işkenceciler arasında yer aldıkları iddia edildi. Bu polislerin işkenceleri darp raporuyla belirlenmesine rağmen savcılık herhangi bir soruşturma başlatmadı. İşkenceci polisleri koruyan Rize yargısı Kemal Sağlam’ı ise 2 Mart günü tutukladı.

Gözaltında ifade vermesi için uygulanan baskılar arasında Sağlam’a ağır ilaçlar verildiği de öğrenildi. İlaçla işkence yapılması işkenceci polislere profesyonel yönlendirme yapıldığı şüphesini uyandırıyor. Ne tür ilaçların şüphelinin zihnini çözeceğinin polisler tarafından bilinmesinin mümkün olmadığını belirten uzmanlar işkencecileri istihbarat örgütlerinin yönlendirdiğini belirtiyor. Kırıkkale’de de benzer işkence vakalarının yaşanması işkencelerin MİT’in kontrolünde yapıldığı iddialarını güçlendiriyor.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ