Pakistan’dan kaçırılan kaçmaz ailesi BM’nin kararına rağmen serbest kalmadı

Birleşmiş Milletler'in (BM) koruması altında olan ve kaçırıldıktan sonra serbest kalmaları için alınan kararlara rağmen Kaçmaz ailesi özgürlüğüne kavuşamadı. BM'nin aldığı karara rağmen serbest kalmayan aile için sosyal medyada kampanya başladı.
27 Eylül ayında Pakistan'ın Lahor şehrinden kaçırılarak Türkiye'ye getirilen Kaçmaz ailesi, Birleşmiş Milletler'in (BM) aldığı kararlara rağmen serbest bırakılmadı. Birleşmiş Milletler'in (BM) koruması altındayken Pakistan'ndan kodsuz bir uçakla kaçırılan aile için sosyal medyada #Kaçmazailesineözgürlük, #ReleaseKacmazFamily ve #FreedomToKacmazFamily hastagleriyle kampanya başlatıldı. 

25 Mayıs ayında BM  kaçırılan kaçmaz ailesi için karara imza attı. Buna rağmen Türkiye'nin hiçbir adım atmaması üzerined sosyal medyada bir kampanya başlatıldı. 

BM'NİN KARARINDA NELER YER ALIYOR?


Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu Keyfi Tutuklama Çalışma Grubu Kaçmaz ailesi ile ilgili verdiği kararda; Kaçmaz çiftinin koşulsuz, derhal serbest bırakılması, Yurt dışına çıkma hakkına saygı gösterilmesi ve aileye tazminat ödenmesi" istendi.

İlgili kararın linki ise şu şekilde; 
https://www.ohchr.org/Documents/Issues/Detention/Opinions/Session81/A_HRC_WGAD_2018_11.pdf​

- Olayın geçmişi -

Lahor’da 27 Eylül gecesi sabah saatlerinden evlerin basılarak bilinmeyen bir yere götürülen eğitimci Mesut Kaçmaz ve ailesi Türkiye’ye kaçırılmıştı. Aile, Lohar Yüksek Mahkemesi’nin kararına rağmen hukuksuz bir şekilde deport edimişti. BM korumasındaki Kaçmaz ailesi, cumartesi sabahı (27 Eylül 2017) gözleri bağlı bir şekilde İslamabad’dan Türkiye’ye işaretsiz bir uçakla gönderimişti.

Mesut Kaçmaz’ın arkadaşları ve meslektaşları tarafından verilen bilgiye göre, Kaçmaz ve eşi Meral Kaçmaz, sorgu için Ankara’ya gönderilmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ