Ölüm döşeğinden alıp hücreye koydular!

10 ay ömrü kaldığı şeklinde rapor verilen bir Başsavcıyı hücreye koydular! İbrahim Ethem Kuriş için infaz emri veren sözde yargı...

Eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş için 2014 yılı hayatında bir dönüm noktası oldu. Ayaklarının tutmamasıyla başlayan sağlık sorunları nedeniyle gittiği hastanede beyninde tümör olduğu tespit edildi. Acil olarak ameliyata alınacağı sırada yapılan testlerde bu defa kalbinin arkasında kalmış bir tümör daha olduğu belirlendi. Çok riskli bir ameliyat geçirdi. Ameliyat sonrasında yapılan değişik tahliller sonrası akciğer kanseri olduğu ve hastalığının 4’üncü aşamaya geçtiği ve  vücudunun değişik yerlerine kanserli hücrelerin yayıldığı haberi alındı. Kemoterapi, radyoterapi gibi uzun ve ağır bir tedavi sürecinden sonra tam iyileşti derken 2015 yılında hastalığı tekrar nüksetti.

HASTA YATAĞINDA GÖZALTINA ALINIP TUTUKLANDI
İkinci ameliyat, 2015’in Mayıs ayında gerçekleşti. Ameliyat sonrası bütün beynine radyoterapi verildi ve bu nedenle bir gözünün görme yetisini yüzde 95 oranında kaybetti. Çok zorlu tedaviler nedeniyle saçları döküldü, ayağa kalkması ve yürümesi zorlaştı, sürekli uyur hale geldi. Haliyle bu durumda mesleğini de yapamıyordu. 15 Temmuz darbe tiyatrosu akabinde başlatılan zulüm operasyonları birçok masum insan gibi 24 yıllık savcı İbrahim Ethem Kuriş’in de hayatını kararttı. 17 Temmuz’da evi basıldı, hasta yatağında olduğu görülünce tereddüt edildi, aramayı yapan savcı insafa gelerek durumu anlatmak için  Başsavcı vekilini aradı. Başsavcı vekili Bülent Gümüş bırakın hukuku, insanlığa sığmayan talimatı vererek gözaltına alınmasını emretti.


Kanser nedeniyle çok ağır bir hastalık dönemi yaşayan İbrahim Ethem Kuriş, 21 Temmuz’da Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs Etme ve Silahlı Terör Örgütü’ne üye olma suçlamasıyla tutuklandı. Gözaltı sürecinde 5 gün adliyede battaniyeye sarılarak demir banklarda yattı.

"8-10 AY ÖMRÜ VAR, SAĞLIKLI BİR DÖRDÜNCÜ EVRE KANSER HASTASI, CEZAEVİNDE KALABİLİR"
Bu kadar ağır hastalıkları olan bir insan bütün bunlara rağmen koğuş arkadaşlarının yardımıyla yaşamaya çalışırken 15 gün hücrede tutuldu. Durumu kötüye gidince tekrar koğuşa konuldu. Avukatının ve ailesinin ısrarlı başvuruları sonucu Adli Tip Kurumu’na sevk edildi. Bu kurum tarafından verilen raporda “sağlıklı bir 4’üncü dereceden kanser hastası” olduğuna ve tutukluluk halinin herhangi bir sorun teşkil etmediğine karar verildi. Aynı raporda ‘’ortalama yaşam beklentisinin 8-10 ay ve 5 yıllık sağ kalım oranının yaklaşık yüzde 4 oranında olduğu’’, ‘’herhangi bir nöbet halinde acilen hastaneye kaldırılması gerektiği’’ de belirtildi.

İŞTE İNSALIĞI KATLEDEN O İSİMLER
Adli Tıp raporuna rağmen kanser hastası savcıyı tahliye etmeyen soruşturma savcısı Can Tuncay, Başsavcı vekili Bülent Gümüş, Başsavcı İrfan Fidan ile onlara bu talimatı veren HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, İstanbul sulh ceza hâkimleri, cezaevi savcısı ve  Silivri cezaevi müdürü el birliğiyle cinayet işliyorlar. 5275 sayılı İnfaz Kanunu’nun 17’nci maddesi bu durumdaki hükümlülerin bile cezalarının erteleneceğine hükmederken daha hakkında iddianame düzenlenmemiş ve yasalarda masum olduğu belirtilen bir insanın göz göre göre ölümü bekleniyor. İbrahim Ethem Kuriş’e bu zulmü yapanlar, Türkiye’ye hukuk geri döndüğünde kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, görevde yetkiyi kötüye kullanma, soykırım ve işkence gibi müebbet hapis cezalarını gerektiren bu suçlardan mutlaka yargılanacaklar.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ