"Ölseniz de hastaneye götürmeyeceğiz"

Ödemiş T Tipi Kapalı Cezaevi'nden 50 tutuklu adına gönderilen mektup..
Ödemiş T Tipi Kapalı Cezaevi'nden 50 tutuklu adına mektup gönderen hasta tutuklu Turgut Koyuncu, "Ağır hasta olanlarımız var. Ancak tedaviler engellendiği için buradan ölümlerin çıkması an meselesidir. Yaptığımız itirazlara 'Ölseniz de hastaneye götürmeyeceğiz' yanıtı verildi" dedi.

İzmir Ödemiş T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan 50 tutuklu adına mektup gönderen hasta tutuklu Turgut Koyuncu, hasta tutukluların maruz kaldığı hak ihlallerini aktardı. Mektubunda 40 arkadaşı ile birlikte 3 Ağustos 2016 tarihinde Kırıklar 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ödemiş’e sevk edildiklerini belirten Koyuncu, sevk edildikleri tarihten bu yana hastaneye götürülmediklerini ve tedavilerinin yapılmadığını söyledi. Hastaneye götürülme işlemlerinin normalde kelepçeli bir şekilde iki askerin kollarına girerek yapıldığını aktaran Koyuncu, cezaevinde yeni bir uygulama olarak ikinci bir kelepçe ile de askerlerin kollarına kelepçelendiklerini aktardı.  
 
‘ÖLSENİZ DE HASTANEYE GÖTÜRMEYECEĞİZ’

 
Uygulamaya itiraz ettiklerini kaydeden Koyuncu, ancak itirazlarına uzman çavuşlar tarafından “Ölseniz de hastaneye götürmeyeceğiz. Siz zaten devletimize baş kaldırdınız. Bölücüsünüz. Bana görevimi öğretmeyin. Siz dağda devlete kurşun sıkınca biz devleti savunuyorduk. Ya benim dediğimi kabul eder tedavi olursunuz ya da kabul etmez hastalığınız ile baş başa kalırsınız” yanıtı aldıklarını ifade etti. 
 
‘TEDAVİLERİN ENGELLENMESİ İÇİN ÇABA GÖSTERİLİYOR’
 
Tedavilerinin engellenmesi için her türlü çabanın gösterildiğini kaydeden Koyuncu, çift kelepçenin yanı sıra ayakkabı çıkarma, kemer ve saat çıkarttırma gibi uygulamaların da dayatıldığını vurguladı. Tutukluların birçoğunun 20 yılı aşkındır cezaevinde olan kişiler olduğunu belirten Koyuncu, tutukluların birçoğunda kalp, KOAH, kemik ve kas erimesi, ülser, sinozit, migren, sedef ve kanser hastalığının bulunduğunu ancak dayatılan uygulamaları kabul etmedikleri için tedavilerinin yapılmadığının altını çizdi. 
 
 ‘ÖLÜM HABERLERİNİN GELMESİ AN MESELESİ'
 
Uygulamalara karşı savcılık ve benzeri ilgili birimlere resmi başvurular yaptıklarını da mektubunda aktaran Koyuncu, ilgilenen olmadığı gibi kendilerine “Asker güvenlik alıyor. Onlar bilir” şeklinde bir cevap verildiğini yazdı. Sivil toplum örgütleri ve kamuoyu girişimi olmadan tedavilerinin mümkün olmadığını belirten Koyuncu, mektubunda şöyle dedi: “Açıkça ifade edeyim Ödemiş T Tipi güvenliğinden sorumlu askeri yetkililer bizi ölüme terk etmiş durumdalar. Bunu da açık açık belirtiyorlar. Tedavilerin engellenmesinden dolayı burada ölümlerin çıkması an meselesidir. Çünkü ağır hasta olanlarımızın kontrolleri zorunludur. Hastane denetiminde ilaçların verilmesi gerekiyor. Bu arkadaşlarımız şu an ilaç kullanamamaktadır. Durum ciddidir. Durum tehlike aşamasındadır.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ