Müyesser Yıldız: Hulusi Akar kendi ekibini kuruyor

15 Temmuz darbe girişimi sırasındaki konumu, sonrasında Savunma Bakanı olarak söylemleriyle eleştiri oklarının hedefinde olmayı sürdüren Hulusi Akar'a bu kez 'kendi ekibini oluşturma' suçlaması yöneltildi.
Odatv yazarı Müyesser Yıldız, Akar'ın kendi ekibini kurduğunu belirtti. Yıldız, Kızak göreve çekilen 2. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel'in yakın çevresine, "Erdoğan'ın kılıcını kırdılar" dediğini, bu kılıçtan kastın da kendisi olduğunu söylediğini aktardı.

Temel meselesini hatırlatan Yıldız, "Türk Milleti'nin 15 Temmuz'dan beri kahraman bildiği bir isim yıldırım hızıyla görevden alındığı halde ne Saray, ne Milli Savunma Bakanlığı, ne Genelkurmay Başkanlığı herhangi bir açıklama yapma ihtiyacı duydu. Haliyle her fırsatta Temel'in kahramanlıklarını anlatan yandaş medya da derin bir sessizliğe bürünmek zorunda kaldı" yorumunu yaptı.

Temel'in kızağa çekilmesinin ardında, Fırat'ın doğusuna düzenlenecek askeri operasyona karşı çıktığı yönündeki iddialara dikkat çeken Yıldız, bu yoruma katılmanın zor olduğunu şu görüşle ifade etti:


"Bu yorumlara katılmak zor; Zira 15 Temmuz'dan bu yana doğrudan TSK'yı ilgilendiren konularda bile Genelkurmay'ın görüşlerinin alınmasına ihtiyaç duyulmadan “reformlar” yapıldığını biliyoruz.

Askeri okulların, GATA'nın bir gecede kapanması... Kuvvet Komutanlıkları, askeri fabrikalar ve tershanelerin Milli Savunma Bakanlığı'na, Jandarma ve Sahil Güvenliğin de İçişleri Bakanlığı'na bağlanması gibi... Dış politikada da böyle; Mesela Deniz Kuvvetleri Komutanlığı aylardır Kıbrıs'ta bir üs kurulması gerektiğini haykırıyor, duyan var mı?.. Veya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'i NATO toplantısı dışında herhangi bir uluslararası masada görebiliyor muyuz?"

“Değil Erdoğan'a yakınlığı ile bilinen İsmail Metin Temel'in, Milli Savunma Bakanı veya Genelkurmay Başkanının siyasi iradenin plan, strateji veya tasarruflarına herhangi bir itiraz şansı var mı?” sorusunu soran Yıldız, boşalan 2. Ordu Komutanlığı koltuğuna atama yapılmadığı gibi ortada bir isim de bulunmadığına değindi.

Yıldız, 'Hulusi Akar kandırıldı mı' diye sorduğu bölümde ise, şu iddiayı ortaya attı:

"Yeniden İsmail Metin Temel'in görevden alınmasının görünürdeki gerekçesine dönelim.

Hem Temel, hem de kendisiyle birlikte görevden alınan Tunceli 4. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Barut'la ilgili yeni bilgilere ulaştık.

Karargâh, Temel ve Barut'un törene mazeretsiz katılmadığını savunurken, Temel ve Barut cephesinden gelen bilgi; 3 günlük sağlık raporu gönderdikleri yönündeydi. 

Tartışmalardan sonra iddia o ki; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Benim rapordan haberim yok” demiş.

Yakın çevresinden aldığımız bilgiye göre ise Temel, “Kesinlikle gönderildi. Sistemde gözüküyor, ama anlaşılan birileri yok saydı, sümen altı etti” diyecek kadar ısrarlı.

Durum buysa, yapılacak şey belli; Var mı, yok mu TSK sisteminden, SGK kayıtlarından bakılır. Doğruysa, Hulusi Akar'ı dolayısıyla Erdoğan'ı kimlerin yanılttığı ortaya çıkarılır. Tartışmalar da sona erer!.."

Ardından Yıldız, Temel'in yakın çevresine Hulusi Akar'ın kendi ekibini kurduğunu, TSK'de yerli ve milli unsurların temizlendiğini söylediğini aktırdı.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ