Mehmet Baransu bugüne kadar 11 hakim değiştirdi ama sonuç yine yok

AKP hükümetinin cadı avına dönüştürdüğü uygulamalarından dolayı uzun bir süreden bu yana cezaevinde yatan Gazeteci Mehmet Baransu'nun davasında yine sonuç çıkmadı.
Duruşmada savunmasına başlayan Mehmet Baransu, Gazeteci-Yazar Şahin Alpay'ın davasında hak ihlali talebine rağmen tahliye etmeyen mahkeme ile karşılaşınca reddi hâkim talebinde bulundu.

Baransu mahkeme heyetine yönelik, “Siz Şahin Alpay’ın davasına bakan heyetsiniz, ancak AYM’nin hak ihlali kararını uygulamadınız. AYM kararını uygulamayan bir heyetin tarafsız ve bağımsız olacağına nasıl inanacağım. Bir buçuk yıldır yargılanıyorum ve 11 hâkim değişti bu süreçte. Hâkimler değişiyor ama kararlar aynı. Savunma yapıp yapmadığımı bilmediğiniz bir dosyada tutukluluğun devamı kararı verdiniz.” dedi.

Duruşmada savcı, Şahin Alpay ile ilgili AYM kararının duruşmayla bir ilişkisi olmadığı için Mehmet Baransu’nun reddi hâkim talebinin reddedilmesini istedi. Mahkeme heyeti verilen aradan sonra kararını açıkladı ve talebi reddetti.

Baransu, reddi hâkim talebinin reddedilmesinin ardından dosyanın esası hakkındaki savunmasına başladı.
Heyet, gün içinde Mehmet Baransu’nun savunmasının devamı için davayı erteledi. Bir sonraki duruşma 2-4 Mayıs arasında 3 gün boyunca görülmesine karar verdi.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ