Malezya'daki kaçırma olayında çarpıcı ayrıntı

Hizmet gönüllülerini kaçıran ekipte "anestesi görevlisi" de varmış.
Malezya'da çete yöntemleriyle kaçırılan ardından da Türkiye'ye getirilen Turgay Karaman, İsmet Özçelik ve İhsan Aslan'la ilgili çarpıcı bir detay ortaya çıktı. 

Anadolu Ajansı'nın olayla ilgili geçtiği habere göre, Malezya'dan üç ismin kaçırılması için görevlendirilen ekibin içinde Sağlık Bakanlığı'ndan bir anestezi uzmanı da yeraldı. 

MİT, Emniyet ve İnterpol Daire Başkanlıkları'ndan oluşturulan ekibe Sağlık Bakanlığı'ndan anestezi uzmanı eklenmesi görülmüş bir uygulama değil. 


Kaçırılan kişilerin bayıltıldığı ya da ilaçla sorgulandılarından şüpheleniliyor. 

Türkiye'deki pekçok işkenceli sorguya da anestezi uzmanlarının dahil edildiği ve ilaçla sorgu yapıldığı daha önce iddia edilmişti. 

Bu iddiayı teyid edebilecek bilgi ilk kez devletin resmi kurumu Anadolu Ajansı tarafından servis edildi. 

AA'NIN GEÇTİĞİ HABER

Anadolu Ajansı'nın konuyla ilgili geçtiği haber şöyle:

Milli İstihbarat Teşkilatı ile Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İnterpol Daire Başkanlıklarının girişimleri sonucunda Malezya'da gözaltına alınarak Türkiye'ye getirilen Turgay Karaman, İsmet Özçelik ve İhsan Aslan, ifade işlemlerinin ardından Ankara Adliyesine getirildi.

Burada soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısına ifade veren şüphelilerden Karaman ve Özçelik tutuklama, Aslan ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılması talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Şüphelilerin yakalanması için "Diriliş" operasyonu başlatılmıştı

Hakimlik, Karaman ve Özçelik'in tutuklanmasına, Aslan'ın ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

Malezya'nın İpoh kentinde faaliyet gösteren uluslararası okulun müdürü Karaman, Akademisyen Özçelik ve iş adamı Aslan'ın, F..Ö/PDY'nin bu ülkedeki önemli isimleri arasında oldukları belirlenmişti. Milli İstihbarat Teşkilatı, Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İnterpol Daire Başkanlığı ekipleri ile Sağlık Bakanlığından anestezi uzmanı bir doktorun da yer aldığı ekip, ülkenin başkenti Kuala Lumpur'a giderek şüphelilerin yakalanması için "Diriliş" ismi verilen operasyonu başlatmıştı.

Malezya Gizli Servisi ve polisi ile ortak operasyonda gözaltına alınarak Türkiye'ye getirilen Karaman, Aslan ve Özçelik'in, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde ifadesi alınmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ