Kolu kırılan tutuklu avukat, tedavi edilmiyor!

Nuriye ve Semih'in avukatıydı...
Açlık grevindeki eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın avukatı Engin Gökoğlu'nun, hapishanede gördüğü işkencenin ardından hapishaneye gelen sağlıkçılar tarafından tedavi edilmediği söylendi.

Halkın Hukuk Bürosu'ndan (HHB) yapılan açıklamada Tekirdağ 2 Nolu T Tipi Hapishanesinde kolunun kırılmasından sonra 112'den çağırılan sağlıkçıların; Gökoğlu'ndan en temel acil müdahaleyi esirgedikleri söylendi.

HHB açıklamasında, Gökoğlu'nun 30 Ekim’de gardiyanlarca kolunun kırıldığı; ardından giysilerini çıkartılarak üzerine soğuk su sıkıldığı; gardiyanların Gökoğlu'na vurduğu ve tekmelediğine yer verildi. HHB Gökoğlu'nun çıplak şekilde saatlerce bekletildiğini ve hapishane müdürlerinin de işkenceye katıldığını ekledi.


HHB açıklamasında, “Bütün bunlar olurken çağırılan 112 Acil Servis’ten gelen sağlıkçılar Gökoğlu'nu bu şekilde gördükten sonra ‘Hayati tehlikesi yok’ diyerek çekip gittiler" dendi.

HHB taleplerini şu şekilde sıraladı: 

- Engin Gökoğlu’nun sağlıkla ilgili ihtiyaçları derhal karşılanmalı, tedaviye erişimi sağlanmalı.

- Gökoğlu şu anda kirli bir koğuşta tutuluyor. Koğuşta masa, sandalye, çarşaf, yastık, battaniye yok. Engin Gökoğlu ve aynı koğuştaki tutuklulara ait olan giysiler de henüz verilmedi. Engin Gökoğlu’na insani koşullar sağlanmalı.

- Ayrıca hapishaneye gönderilen mektuplar kendisine verilmiyor. Diğer hapishanelerdeki tutuklu avukatlara gönderdiği mektuplara ‘sakıncalı’ olduğu gerekçesi ile el konuldu. İletişim hakkı kendisine tanınmalı.

- Hapishane müdürü ile yaptığımız görüşmelerde Gökoğlu’nun kolunu kıran kişinin kim olduğu sorularına cevap verilmedi. Gökoğlu ve diğer tutuklulara işkence yapan sorumlular tespit edilmeli ve haklarında dava açılmalı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ