​Kırıkkale'de vahşi işkenceler devam ediyor!

Kırıkkale'de aralıksız işkence gören tutuklular tedavi edilmiyor...
Eski Emniyet Müdürü Hasan Onar, mevcut Emniyet Müdürü Mahmut Çorumlu ve Başsavcı Kasım Tüten’in talimatıyla Kırıkkale’de gerçekleşen işkencelerin bıraktığı izler, psikolojik ve fiziksel etkileriyle devam ediyor.

Tutukluların, çırılçıplak soyulması, saatlerce tazyikli soğuk suya maruz bırakılmaları, dövülmeleri, tecavüze uğramaları, cinsel organlarının aşırı derece sıkılması ve bükülmesi, hakaret ve tehdit edilmeleri gibi işkence yöntemlerinin tamamı, 15 Temmuz’da Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesi’nde verilen ifadelerle tutanaklara geçti. İşkencelerin bıraktığı izler ise devam ediyor.

TEDAVİ EDİLMİYORLAR


Kırıkkale Emniyet Müdürlüğü’nde işkence yapıldıktan sonra tutuklananların şu an en büyük sorunu tedavi görememek. Tutukluların hem fiziksel hem de psikolojik problemleri bulunuyor.


Onlarca dilekçeye rağmen tutuklular doktora götürülmüyor. Adli Tıp doktorlarının korkudan verdikleri “işkence yoktur” raporları polisler için önemli bir koz. Tutukluların hapishanede tedavi için hastaneye götürülmeleri halinde, tedavinin kayıtlara geçip, işkenceye kanıt olmasından çekinen hapishane yönetimleri, dilekçeleri cevapsız bırakıyor.

TUTUKLULARDA KALICI HASARLAR


Kırıkkale Emniyet Müdürlüğü’nde copla tecavüze uğrayan öğretmen R.Ç.  Doktor E.A. öğretmen H.Ö ve H.K.  kaldıkları cezaevlerinde yönetime defalarca tedavi olmak için dilekçe verdiler. Cinsel organlarında oluşan morluklar ve tahriş; uzun süre soğuk suya maruz kalmaları ve soğuk nezarette tutulmaları nedeniyle ciğerlerinde oluşan hastalıklar ve yaşadıkları travmanın tedavisi için psikolog ihtiyacı en önemli konular. Günlerce yemek verilmemesi nedeniyle tutuklularda oluşan çeşitli problemler de var. 

60 GÜN UYUYAMADI

Tutuklulardan H.K. 60 gün boyunca uyuyamadığını, çocuklarıyla tehdit edilmesi nedeniyle uykuya daldığı an çocuklarını görüp uyandığını, tecavüz nedeniyle günlerce ağladığını, sürekli olarak o anı düşündüğünü, bu nedenle psikolog tedavisine ihtiyacı olduğunu belirtiyor. Ancak kaldığı cezaevi yönetimi bu talebi karşılamıyor. 

BAĞIRSAK YIRTIKLARI

Doktor tutuklu E.A. ise yapılan tazyikli su işkencesi nedeniyle kasık bölgelerinin halen daha ağrıdığını, copla tecavüz nedeniyle bağırsağında yırtılmalar meydana geldiğini, bu nedenle tuvalete gidemediğini, tuvalete gitmemek için çok az yemek yediğini ve bu nedenle vücut direncinin düştüğünü, tedavi hizmeti alamadığı için cezaevi kantininden aldığı zeytinyağını içmek gibi formüllerle tedavi olmaya çalıştığını anlatıyor.

İKİ CEZAEVİ YÖNETİMİ SORUMLU

Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesi’nde konuşan tutukluların tamamı tazyikli su tutulması ve cinsel organlarının sürekli olarak şiddetli biçimde sıkılması nedeniyle oluşan ağrılarının aylardır devam ettiklerini belirtiyorlar. Bu ağrıların tedavi olmadan geçmeyeceğini belirten tutuklulara  tedavi hizmeti verilmiyor.  Bakıma muhtaç olan tutukluların bir kısmı ise ısrarla tek kişilik hücrelerde tutuluyor.

Tutuklular Kırıkkale F Tipi Cezaevi ve Keskin T Tipi Cezaevinde tutuluyorlar. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ