Kırıkkale F tipi cezaevindeki tutuklulara çıplak arama ve copla işkence

Silivri 2 No’lu L Tipi Cezaevi’nden Kırıkkale F Tipi cezaevine sürgün edilen tutuklu Mehmet Özdemir’in de aralarında bulunduğu 11 tutukluya çıplak arama ve copla işkence yapıldığı ortaya çıktı.
Silivri 2 No’lu L Tipi Cezaevi’nde tutuklu Mehmet Özdemir’in de aralarında bulunduğu 11 tutuklu, 23 Ocak Salı günü sabah saatlerinde hiçbir gerekçe gösterilmeden Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Özdemir’in eşi Betül Özdemir, “Sürgün haberlerini duyunca cezaevini aradık. Ancak hapishane yetkilileri önce ‘Burada’ deyip geçiştirdiler, sonrasında ‘Zırt pırt arayıp durma eşin burada yok’ şeklinde tepki verdiler” dedi.

‘ELBİSEYE İZİN YOK’

Betül Özdemir, 26 Ocak günü eşini ziyaret etti. Eşinin ve beraber sürüldüğü 11 mahpusun işkence gördüğünü öğrendiğini belirten Özdemir, yaptığı yazılı açıklamada, “Silivri’den yaka paça işkenceyle ring araçlarına atmışlar. Bolu’yu geçince nereye götürdüklerini söylemişler. Biz de gün boyu hapishane yetkililerinden hiçbir bilgi alamadık, üstüne her aramamızda azarlandık. Ancak ertesi gün doğru bilgiye ulaştık” dedi. Eşinin ve diğer tutukluların Kırıkkale’ye girerken çıplak aramaya maruz kaldıklarını, coplandıklarını, sopalarla dövüldüklerini öne süren Özdemir, şöyle devam etti:


GÜNLÜK SADECE YARIM SAATLİĞİNE SU VERİLİYOR

“Eşimin kaval kemiği zarar görmüş. Vücudunda ciddi ağrılar oluşmuş. Revire gittiğinde hapishane doktoru hiçbir muayene etmeden ‘hiçbir şeyin yok’ diyerek hücresine geri göndermiş. Sevkten kısa süre önce de Silivri Hapishanesi’nde yine eşimin gördüğü işkence sonucu kol kasları yırtılmıştı. Çocuklarımla beraber görüşe gittiğimizde çok zayıfladığını gördük. Bize eşyalarının, kitaplarının ve parasının verilmediğini, hücrelerinin çok soğuk olduğunu ve sıcak suyun günde sadece yarım saat verildiğini söyledi.”
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ