Kırıkkale Cazaevi’nde yine işkence: ‘Adettendir’ deyip saldırıyorlar

Kırıkkale F Tipi Hapishanesi’nde dün yapılan açık görüş sonrası siyasi tutsaklar, gardiyanların saldırısına uğradı. İşkenceye maruz kalan siyasi tutsaklara, hapishane yönetimi tarafından bir de soruşturma açıldı.
Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri mahkum Berkay Ustabaş’ın haftalık telefon görüşmesinde aktardığına göre, dün saat 14.30’da biten açık görüş sonrası koğuşlarına geçen tutsaklar, gardiyanların ve askerlerin saldırısına uğradı. Tutsakların, “kaba dayak” olarak tarif edilen tekmeli, yumruklu ve coplu saldırıya uğradıklarını belirten Ustabaş, “Bunun da hapishane yönetiminin bir diğer keyfi uygulaması olduğunu öğrendik. Açık görüş sonrası ‘Adettendir’ deyip saldırıyorlar” ifadelerini kullandı.
 
ÖNCE İŞKENCE SONRA SORUŞTURMA
 
Gardiyanlar ve askerler tarafından yapılan işkence sonrası, hapishane yönetimi tarafından saldırıya uğrayan siyasi tutsaklara “görevi başındaki memura direnmek” iddiasıyla soruşturma da başlatıldı.

 
12 TUTSAĞA ‘HOŞGELDİN’ DAYAĞI ATILMIŞTI
 
Kırıkkale F Tipi Hapishanesi, geçtiğimiz aylarda sürgün edilen devrimci tutsaklara yapılan ağır işkence ile ülke gündemine oturmuştu. 23 Ocak’ta Silivri 9 No’lu Kapalı Hapishanesi’nden sürgün edilen ve aralarında Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri Berkay Ustabaş’ın da olduğu 12 devrimci tutsak, sevk sırasında ve hapishaneye getirildiklerinde gardiyanların ve özel eğitimli askerlerin işkencesi ile karşılaşmıştı.
 
Kırıkkale F Tipi Hapishanesi girişinde çıplak arama dayatılan tutsaklara, tekme, yumruk ve coplarla işkence yapılmış, bazı tutuklular falakaya dahi yatırılmıştı. Öte yandan gardiyanların, tutukluları koğuşlarına götürürken, “Burada kamera var, vurmayın; şurada kamera yok, dövebilirsiniz” diye uyardığı da gündeme gelmişti.Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ