İşkencenin merkez üssü: Ankara Emniyet Müdürlüğü

KHK’yla ihraç diplomatlara yapılan işkencelerle ilgili rapordaki anlatımlar, Mart ayında başka bir dosyadan gözaltına alınıp işkence gören avukat Erdem Semih Yıldız’ın anlatımlarıyla örtüşüyor.


Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrev Karlov suikastiyle ilgili görülen davada yargılananların avukatı Erdem Semih Yıldız, Mart 2019’da gözaltına alınmıştı. Avukat Yıldız, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında bulunduğu sürede işkence gördüğünü iddia etmişti.

12 Mart 2019 tarihli tutanakta Avukat Yıldız’ın işkenceye ilişkin anlatımları ile KHK’yla ihraç diplomatlara yapılan işkencenin neredeyse aynı olduğu görülüyor. İki işkence olayı da Hizmet Hareketi’ne yönelik soruşturmalar kapsamında gerçekleşti.


Volkan Murat Kaşıkçı isimli bir Emniyet şube müdürünün ismini veren Avukat Yıldız, uğradığı işkenceleri tutanağa geçirdi.
JOPLA TECAVÜZ TEHDİDİ

‘Yavşak, adi, ibne, o. çocuğu’ gibi küfürlere maruz kaldığını ifade eden Yıldız, polislerin copla tecavüz tehdidinde bulunduklarını kaydetti. Yıldız soruşturma tutanağında, “Odada 5 kişi vardı. Beni tokatlamaya başladılar. Aynı mahiyette hakaretlerine devam ettiler. İki sefer üstümdekileri çıkarttılar. Şube müdürü elinde copla ‘zorla kendini bozdurtacak mısın?’ şeklinde sözler söyledi. ‘Konuşsana’ dedi. Bu şekilde beni 1.5 saat hırpaladılar. Bu sırada masanın üzerindeki isimlikte Volkan Murat Kaşıkçı yazıyordu. Ve kendisine Volkan müdürüm diye hitap ediyorlardı.” dedi.

Tutanağa göre Yıldız’a işkence yapan polislerden biri de Başkomiser Ercan Alagöz. Yıldız, gördüğü işkenceyi savcıya aktaracağını belirttiğini ancak polislerin kendisiyle dalga geçerek, savcının zaten haberinin olduğunu söylediklerini aktardı.

Yıldız tutanakta ‘Şahsıma emniyette işkence mahiyetinde muameleler yapılırken darp cebir izi olmayacak bölgelerime vurdular. Bu nedenle nezarethane giriş ve çıkışlarımdaki raporlarda herhangi bir darp cebir izi yoktur. İşkence gördüğüm sırada bütün olayları savcıya anlatacağımı söyledim. Savcının bunlardan haberi yok mu sanıyorsun şeklinde cevap verdiler’ ifadelerini kullandı.

DİPLOMATLAR DA BENZER İFADELER VERDİLER

Diplomatlar da Ankara Barosu’nun oluşturduğu heyete verdikleri ifadelerde, önce jopla darp edildiklerini, ardından çırıl çıplak ya da yarı çıplak soyularak makat bölgelerinde jop dolaştırıldığını, kayganlaştırıcı bir sıvı dökülerek jopla makatlarının zorlandığını, ‘karınla bir daha ilişkiye giremezsin, geçeleri kalkıp ağlarsın’ diyerek tehdit edildiklerini anlattılar.KAYNAK: BOLD MEDYA
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ