İşkenceci paşa Maraş Katliamı'nın yıl dönümünde öldü

Maraş'ta yaşanan katliamın sorumluları arasında yer alan işkenceci paşa Yusuf Haznedaroğlu, katliamın yıl dönümünde hayatını kaybetti.
12 Eylül döneminde Maraş'ta sıkıyönetimi komutan yardımcılığı yapan en az 7 kişinin ölümünden sorumlu işkenceci paşa Yusuf Haznedaroğlu, Maraş katliamının yıldönümünde öldü. CHP PM üyesi Ali Öztunç, "Takdiri ilahi. Ona hakkımızı helal etmeyeceğiz" dedi. 

Artı Tv'de Sibel Hürtaş'ın Maraş katliamına yönelik sorularını yanıtlayan CHP PM üyesi Ali Öztunç, kendisinin de Maraşlı olduğunu bu katliamla yüzleşilmesi gerektiğini söyledi. Maraş olaylarına ilişkin Genelkurmay arşivlerinin hala açılmadığını vurgulayan Öztunç, "Bu arada dün takdiri ilahi mi derler onlarca gence, solcuya işkence yapan her türlü eziyeti yapan Haznedaroğlu paşa dün katliamın yıldönümünde öldü. Biz hiçbir Maraşlı ona hakkımızı helal etmeyeceğiz. Onlarca gencin kanına girdi, onlarca gence her türlü işkenceyi yaptı. Dün de katliamın yıldönümünde geçti gitti.

Tümgeneral Yusuf Haznedaroğlu, 1980-1983 yılları arasında Maraş'ta sıkıyönetim komutan yardımcılığı yapmıştı. Ve bu süreçte hakkında 11 bin 500 şikayet dilekçesi verilmişti. İşkenceci olarak bilinen Haznedaroğlu, işkence sonucu ölümlerle de suçlandı ancak yargılanmadı. 2011 yılında Radikal gazetesinden İsmail Saymaz'ın sorularını yanıtlayan Haznedaroğlu, "İşkence olmuştur ama çok ender olarak olmuştur" demişti, ölümler içinse "O dönem 7 kişi öldü.. 7 kişi 3 senede çok değil" demişti.
Haznedaroğlu'nun özellikle elinde taşıdığı kırbaçla işkence yaptığı söyleniyordu kendisi ise "Kırbaç değil asam" vardı diyordu.

85 yaşındaki Haznedaroğlu'nun dün İstanbul'da öldüğü öğrenildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ